Gondolkodtál már azon, hogy milyen lenne Spanyolországba költözni? Vajon mennyiből lehetne ott megélni? Esetleg ha home office-ban dolgozol és szívesen lennél digitális nomád, akkor megélnél-e az itteni fizudból ott is? Most elmondjuk mi és mire elég spanyolhonban.
Spanyolországba költöznél? Elég sokan döntöttek már így
Homokos tengerpartok, forró nyár és enyhe tél, pálmafák, vérpezsdítő táncok, zamatos borok, mediterrán étrend, foci. Ez mind Spanyolország és még sok minden más is. Kérdés, hogy vajon megélnél-e a magyar fizudból ott?
A LadBible persze nem magyar fizetéseket vett alapul elemzésében, hanem egy brit kivándorló példáján keresztül mutatta be, hogy milyen az élet és mennyibe kerül Spanyolországban.
Holly Cope a 8 órás jogi-ügyvédi állását hagyta ott Sheffieldben, hogy kiköltözhessen a mediterrán országba. Jelenleg digitális nomád és a “Több mint jogász” (More Than a Lawyer) vezetője, amely jogászoknak segít podcast műsorokat létrehozni. Azaz otthonról dolgozik (például a teraszáról a mediterrán éghajlaton).
Lakbér, rezsi: minden olcsóbb
Madridban lakik tavaly május óta egy tágas, két hálószobás lakásban, amelynek még egy terasza is van. Elmondása szerint a hely a város egy “szép környékén” található. Ráadásul csak 10 percet kell vezetnie a központig. A lakbér húzós: átszámítva 356 ezer forintot fizet mindezért havonta. Persze lehet kisebb lakásba is költözni, ami nyilván olcsóbb.
Ugyanakkor a teljes rezsiköltsége nem éri el a 20 ezer forintot havonta, és ebben már a WiFi is benne van.
Más kérdés, hogy Holly elmondása szerint ugyanezért Londonban 1,6 millió forintot fizetne havonta, ha pedig még a rezsit is hozzászámoljuk, már 1,85 millió forint fölött lenne a számla, írja a LadBible. És ez csak egyetlen hónap. Sheffieldben is nagyon drága lenne az élete: egy barátja egyhálós lakásért fizet dupla annyit, mint ő. Ráadásul ki sem tud ülni a teraszra dolgozni, ha épp úgy tartaná kedve. Szemben vele.
Mindennapi költségek
Szerinte a közlekedés nagyon olcsó. Akárhová elutazhat például Madridban mindössze 185 forintért. Ráadásul kifejezetten jók az utazási körülmények. Szerinte a standard osztály itt az angliai első osztálynak felel meg. Jó a szolgáltatás és nincsenek sztrájkok sem.
Egy kávé Madridban 460 forintba, míg egy korsó sör kevesebb mint 1200 forintba kerül.
Egészségbiztosításra 34 ezer forintot fizet havonta, ez azonban hamarosan jelentősen nőni fog, nagyjából 120 ezerre. De az még két év.
Egyszeri befektetésként ki kellett váltania a digitális nomád vízumot, ami több mint 900 ezer forint volt. Ha tehát költözünk, ezzel a befektetéssel mindenképp számolni kell.
Magas az adó, emiatt menne csak el a brit lány
A jövedelemadó alsó határa Spanyolországban 2,1 millió forint évente, amit túllépsz, ha meg akarsz élni. Így nagyjából 21%-os adókulccsal kell számolni a jövedelmed után.
Ez az egyetlen ok, ami miatt Holly azon gondolkodik, hogy elhagyja Spanyolországot. Alacsonyabb adókulccsal rendelkező államot vagy területet keresne. A régióban például Gibraltárt.
Sajnos arról nem beszélt, hogy mennyibe kerül az étel vagy az ital. Ám a Vakmajom Facebook-oldal posztjaiból arra lehet következtetni, hogy még az egyébként rendkívül felkapott Kanári-szigeteken is olcsóbbak az étkezéshez, főzéshez szükséges alapanyagok (ráadásul helyiek és egészségesek), mint kis hazánkban.
Olvass tovább nálunk spanyol témában:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kézikönyv, ami a boszorkányüldözések új hullámát indította el a 15. században
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét
A hacker, aki egyedül megmentette az egész internetet