A valaha volt legnagyobb szárazföldi emlőshöz képest egy elefánt is kicsinek tűnne
A dinoszauruszok kihalása óta az emlősöké a főszerep a bolygón. A gigászi hüllők terrorja nélkül nélkül számuk robbanásszerűen megnőtt, diverzifikálódtak, és egyre nagyobbak lettek. De mégis mennyire nagyok?
Az IFLScience szerint a kék bálna a valaha élt legnagyobb emlős. Sőt, a valaha élt hatalmasabb állat is, amely 30 méter hosszú és akár 200 tonnás is lehet. De mi a helyzet a ‘földhözragadt’ emlősökkel?
Jelenleg az afrikai elefánt a világ legnagyobb élő szárazföldi emlőse és állata is. Ezek az óriások 7 méter hosszúra és 3,7 méter magasra is nőhetnek, és 4-7 tonnát nyomnak.
Ezenkívül a legnehezebb agyuk és orruk is nekik van a szárazföldi emlősök közül. Lenyűgöző állatok, de közel sem ők a valaha élt legnagyobb szárazföldi emlősök.
A valaha volt legnagyobb szárazföldi emlős más ligában játszik
Ezt a koronát a mára már kihalt Paraceratherium birtokolja. Ezek az állatok hatalmas, szarv nélküli orrszarvúk voltak zsiráfszerű, hosszú nyakkal.
Főként Ázsiában, Kínában, Mongóliában, Kazahsztánban és Pakisztánban a kora és késő oligocén korszak (34-23 millió évvel ezelőtt) között talált behemótok mellett a legnagyobb mai orrszarvúk is eltörpülnek. Pedig a szélesszájú orrszarvú sem éppen pehelysúlyú, ugyanis 4,2 méter hosszú, 1,85 méter magas és 3,6 tonna súlyú is lehet.
A Paraceratherium azonban egy másik ligában játszott. A feltételezések szerint 7,4 méter hosszú és 4,8 méter marmagasságú lehetett, így a valaha a Földön járt legnagyobb emlős volt.
Az Amerikai Természettudományi Múzeumban található, részben rekonstruált csontvázból származó becslések alapján az ősi nagylegény súlya is körülbelül 17 tonna lehetett. Ez majdnem ötször annyi, mint a ma élő leszármazottaiké.
Még 2021-ben fedezték fel Tibetben a kihalt óriás orrszarvúak ezen új faját, a Paraceratherium linxiaense-t. A 26,5 millió évvel ezelőttről származó fosszíliák között volt egy teljesen megmaradt koponya, valamint egy másik egyedtől származó állkapocs és csigolyák.
“Csak a koponya több mint egy méter hosszú volt” – mondta akkor a CNN-nek Deng Tao, a tanulmány vezető szerzője. “Nagyon ritka, hogy egy ilyen méretű koponya megmaradjon”.
A Paraceratherium uralma a legnagyobb szárazföldi emlősök között azonban nem vitathatatlan. A felfedezett fosszíliák hiányosságai miatt nem lehet biztosan tudni, hogy ezek az ősi orrszarvúak mekkorára nőttek. Ráadásul más kihalt jelöltek is játszanak a megtisztelő címért.
Egyesek szerint például a 700-50 ezer évvel ezelőtt élt Palaeoloxodon nevű, egyenes agyarú elefánt még a Paraceratheriumnál is nagyobb volt, és akár 22 tonnát is nyomhatott.
Ezt azonban csak egy combcsont töredékre alapozták, így nem szikla szilárd alapokon nyugvó feltevésről van szó. Más, fiatal elefántoktól származó, teljesebb végtagcsontokat használó becslések szerint a Palaeoloxodon súlya ‘mindössze’ 13-15 tonnára tehető.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon