Ez állhat Beethoven siketsége és halála mögött is
Annak ellenére, hogy Ludwig van Beethoven élete és munkássága már néhány évszázada a történészek egyik kedvenc témája, a legendás zeneszerzőt még mindig számos rejtély lengi körbe.
Némelyiket bizonyára soha nem állt szándékában tisztázni, mint például a Halhatatlan kedves kilétét. Másról kifejezetten kérte, hogy hozzák nyilvánosságra, mint például halálának okát. A baj csak az, hogy ezidáig senki sem tudta pontosan kideríteni, mi volt ez az ok, számolt be az Open Culture.
Nem gondolták veszélyesnek az ókor óta ismert anyagot
A hajának legújabb genetikai elemzése azonban új megvilágításba helyezte, hogy mi ölte meg Beethovent. Pontosabban, hogy mi betegítette meg egyre inkább 56 éves korában bekövetkezett haláláig.
A vizsgálatok “néhány évvel ezelőtt kezdődtek, amikor a kutatók rájöttek, hogy a DNS-elemzés már eléggé előrehaladott ahhoz, hogy indokolttá tegye a haj vizsgálatát, amelyet állítólag a haldokló Beethoven fejéről vágtak le a rajongók” – írja a New York Times.
Először is a valódi mintákat el kellett különíteni a hamisítványoktól. Ezután a nehézfémekre vonatkozó vizsgálat kimutatta, hogy “Beethoven egyik hajfürtjében 258 mikrogramm ólom volt grammonként, a másikban pedig 380 mikrogramm”. Ez a 64, illetve 95-szöröse a normális értékeknek.
A krónikus ólommérgezés – amelyet valószínűleg a zeneszerző “ólomcukorral” édesített olcsó bor fogyasztása is elősegített – okozhatta a “szüntelen hasi görcsöket, puffadást és hasmenést”, amelyek még életében gyötörték.
Nem csak Beethoven halálát okozhatta
Az is lehet, hogy ez siettette a siketséget, amely harmincéves korára már majdnem teljes volt. “Az évek során Beethoven számos orvost felkeresett, kezelésről kezelésre próbálkozott betegségeivel és siketségével, de nem talált megoldást.”
“Egy időben különféle kenőcsöket használt és 75 féle gyógyszert szedett, amelyek közül sok valószínűleg ólmot tartalmazott.” Sajnos, az ólommérgezés valódi veszélyét már az ókor óta ismerték, de egészen a XIX. század végéig nem vették komolyan.
Az eddigi kutatások szerint még az ólomnak való ilyen mértékű kitettség sem lett volna önmagában halálos. De vajon egy kicsit kevesebb ólommal Beethoven befejezte volna a 10. szimfóniáját, vagy akár folytatta volna a 11. szimfóniát?
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban