1978. november 18-án a világot megdöbbentették a Guyana sűrű dzsungeléből érkező hírek. A karizmatikus, de megalomániás Jim Jones által vezetett Peoples Temple nevű vallási szekta több mint 900 tagja vesztette életét tömeges öngyilkosságban. Ez a Jonestown-i mészárlás néven ismert esemény az amerikai történelem egyik legsötétebb fejezete maradt, és a 2001. szeptember 11-i események előtt a legtöbb civil áldozatot követelte.
A Peopls Temple eredete Jim Jones vidéki Indianában lévő szerény kezdeteihez vezethető vissza. Az 1931. május 13-án született Jones egy olyan útra indult, amelynek során az 1950-es években megalapította saját templomát. Az évek során gyülekezete egyre nőtt, és az 1970-es évekre jelentős befolyással rendelkezett San Franciscóban, ahol szociális és egészségügyi programokat vezetett a rászorulók számára. Az önzetlenség álcája mögött azonban a manipuláció, a visszaélések és a paranoia sötétebb valósága húzódott meg.
Tömeges öngyilkosság Jonestownban
Ahogy a vizsgálat egyre fokozódott, és a nyomozások egyre intenzívebbé váltak, Jones Guyanába menekült, ahol követőinek egy utópisztikus közösséget ígért, amely mentes a külvilág vélt fenyegetéseitől. A valóság Jonestownban azonban messze nem volt az általa lefestett paradicsom. A tagokat kimerítő munkának, kemény büntetéseknek és pszichológiai manipulációnak vetették alá. A sűrű dzsungelben való elszigeteltség csak súlyosbította a helyzetüket.
A tragédia akkor érte el a tetőpontját, amikor Leo Ryan amerikai képviselő, egy delegáció kíséretében, amelynek tagjai között aggódó rokonok és újságírók is voltak, ellátogatott Jonestownba, hogy kivizsgálja a visszaélésekről szóló jelentéseket. A kezdetben szívélyesnek tűnő fogadtatás rémálommá változott, amikor Ryant és csoportját egy közeli leszállópályán rajtaütötték, ami több halálos áldozatot követelt, köztük a képviselőt is — írja a History.
Ezzel egyidejűleg Jonestownban Jones egy hátborzongató finálét rendezett. A közelgő üldöztetés ürügyén megparancsolta követőinek, hogy vegyenek be mérgezett puncsot, ami több mint 900 ember, köztük gyerekek halálához vezetett. Az „ivás a Kool-Aidből” kifejezés a vak engedelmesség és a tömeges tragédiák kísérteties emlékeztetőjeként került be a történelemkönyvekbe.
Jonestown utóhatásai sebeket hagytak a társadalom kollektív tudatában. A kísérteties „halálszalag”, valamint a Peoples Temple-ben zajló életet részletező felvételek ezrei bepillantást engedtek a manipuláció és a kétségbeesés mélységeibe. Az emlékművek, mint például a kaliforniai Oaklandben található Evergreen temetőben található kőemlékmű, komoran emlékeztetnek az elvesztett életekre és a figyelmen kívül hagyott figyelmeztető jelekre.
A Jonestown óta eltelt évtizedekben a társadalom a hit, a hatalom és az emberi természet sebezhetőségének kérdéseivel küzdött. Ez megrázó emlékeztetőül szolgál az ellenőrizetlen hatalom és a vak odaadás veszélyeire.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm