Elképesztő tévhitek az 1920-as trianoni békeszerződésről
A trianoni békeszerződés a magyar történelem egyik legtragikusabb eseménye. Talán éppen azért, mert az egyik legjelentősebb fejezete volt Magyarország történelmének, számos tévhit és legenda övezi.
A trianoni békeszerződést 1920. június 4-én írták alá a versailles-i Nagy-Trianon kastélyban. A szerződés hivatalosan is véget vetett a szövetségesek és a Magyar Királyság közötti háborúnak, újrarajzolta az ország határait, és azt eredményezte, hogy Magyarország elveszítette területének több mint kétharmadát és lakosságának több mint felét.
A trianoni béke Magyarország legsúlyosabb csapása
A szerződés okozta gazdasági és társadalmi felfordulás, valamint az országot ért kollektív trauma olyannyira meghatározta az ország jövőjét, hogy 2020-ban a BBC úgy fogalmazott, hogy
Magyarország számára az 1920-as szerződés olyan nemzeti seb volt, amely a mai napig gennyesedik.
Sőt, a Daily News Hungary 2020-as felmérése szerint a magyarok 83%-a úgy vélte, hogy a trianoni békeszerződés volt az ország történelmének legtragikusabb eseménye.
Egy másik, 2020-as kutatás szerint a magyarok többsége egyetértett azzal, hogy „aki magyar, annak a mai napig fáj Trianon”. Az esemény 104. évfordulóján pedig itt van néhány tévhit a trianoni békeszerződésről.
Apponyi Albert 3 nyelven elmondott beszéde
Gyakran hangzik el, hogy a magyar küldöttség vezetője, Apponyi Albert gróf három nyelven mondta el beszédét a békefeltételekre válaszul.
Bár van benne igazság, nem árt pontosítani rajta. Mint a Rubicon történelmi magazin megjegyzi, Apponyi a mintegy 70 perces beszédét franciául mondta el.
Ezután a legfontosabb részeket angolul foglalta össze, mivel David Lloyd George brit miniszterelnök nem beszélt jól franciául. Végül olaszul Apponyi csak a beszéde legvégén intézett néhány mondatot az olasz miniszterelnökhöz.
Térképhamisítás
A Múlt-kor magazin kiemelte, a sajtóban akkoriban olyan vádak jelentek meg, hogy Magyarország szomszédos államainak képviselői térképeket hamisítottak, hogy meggyőzzék az antant hatalmakat, hogy a maguk javára döntsenek.
Állítólag a kisebb patakokat hajózható folyóként tüntettek fel, hogy befolyásolják az új határokat. Az egyik ilyen vád az volt, hogy a sátoraljaújhelyi csehek hamisan állították, hogy a Ronyva-patak hajózható.
Amikor az antant-bizottság felmérte a területet, a csehek állítólag tüzet gyújtottak a patak partján, pokrócot lengettek fölötte, és azt mondták a franciáknak és a briteknek, hogy egy gőzhajó halad arra.
A legenda pedig gyorsan elterjedt, és 1927-re Budapestre is eljutott. 1938-ban több újságcikk is foglalkozott vele.
A helytörténet és a sátoraljaújhelyi sajtó azonban nem említette a hajózhatósági vitát. Hasonló mesék bukkantak fel Balassagyarmat, Hont és Nógrád megyében az Ipolyról.
Ezekben az esetekben a határkérdések valóban vitatottak voltak, de nem a folyók miatt. A környező országok vágyai olyan stratégiai helyek voltak, mint a nyersanyaglelőhelyek és a vasútvonalak.
Clemenceau gyűlölte magyar menyét, ezért akart bosszút állni
Egy másik botrányos történet Georges Clemenceau francia miniszterelnökkel kapcsolatos. Vagyis botrányos lett volna, ha igaz.
A legenda szerint Clemenceau a trianoni békeszerződéssel akarta megbüntetni a magyarokat, mert a fia egy magyar nőt vett feleségül, akit Clemenceau megvetett.
Bár a miniszterelnök fia valóban magyar nőt vett feleségül, és nem sokkal gyermekeik születése után el is váltak, a történelmi források szerint Clemenceau jó kapcsolatot ápolt menyével.
Clemenceau-nak persze voltak nézeteltérései a magyar politikai elittel, a magyar kérdés nem érdekelte különösebben, sokkal inkább a francia hatalmi érdekekre koncentrált.
A románok örömlányokkal akarták Clemenceau-t megzsarolni
Egy másik népszerű, egyben igazán övön aluli állítás Clemenceau-val kapcsolatban az, hogy a román küldöttség 16 prostituálttal próbálta megvesztegetni őt.
Ezzel az állítással kapcsolatban a vasarnap.com nagyon röviden eloszlatta a kételyeket: „ami a prostituáltakat illeti, legyen elég annyi, hogy Clemenceau 1920-ban már 79 éves volt”.
2020-ban lejárt a szerződés
A dívány.hu szerint az egyik legelterjedtebb legenda szerint a szerződés – vagy egy titkos záradék – kimondja, hogy rendelkezései csak 100 évig érvényesek, utána az elcsatolt területek visszakerülnek Magyarországhoz.
A 2020-as felmérésben a válaszadók 14-20 százaléka gondolta úgy, hogy ez a 100 éves korlát nagyrészt vagy teljesen igaz. A trianoni szerződés valójában 1947-ben járt le a második világháborút lezáró békeszerződések aláírásával, így a 2020-as dátum lehetetlenné vált.
Más, titkos záradékok
A 100 éves lejáratra vonatkozó állítás azzal a tévhittel függ össze, hogy a trianoni szerződés titkos záradékokat tartalmaz. Ez így nem igaz, volt azonban egy levél a francia miniszterelnök által csatolva.
Ez volt a Millerand-féle kísérőlevél, amely kimondta, hogy a Trianonban elfogadott határkiigazítások és szankciók megváltoztathatók, és a francia kormány ebben támogatni fogja a magyar kormányt.
A levél pedig így szólt:
…A szövetséges és társult hatalmak hívek ahhoz a szellemhez, mely őket a béke által megállapított határok kijelölésénél eltöltötte, foglalkoztak azzal a lehetőséggel is, hogy az így kijelölt határ esetleg nem felel meg mindenütt pontosan a néprajzi vagy gazdasági követelményeknek. Lehetséges, hogy egy helyszíni vizsgálat bebizonyítja majd a békeszerződésben vett határok egyes pontokon való megváltoztatásának szükségességét… Ebben az esetben a szövetséges és társult hatalmak hozzájárulnak ahhoz, hogy a szövetség tanácsa, ha a tekintetbe jövő felek egyike azt kívánta, felajánlhassa jó szolgálatait az eredeti határok békés úton való kiigazítására, ugyanazon feltételek mellett, azokon a helyeken, ahol egy határbizottság valamely változtatást kívánatosnak tartott…
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm