Kellemetlen összetevő van a világ legrégebbi folyékony borában
Egy régészcsoport megtalálta a legrégebbi folyékony bort egy spanyolországi római mauzóleumban. Kiderítették, hogy fehérborról van szó, amely az évszázadok során vörössé változott, és amelyhez egy római férfi elhamvasztott maradványait keverték.
Az urnát 2019-ben találták meg a dél-spanyolországi Carmona egyik sírjában. Most közzétették az urna belsejében lévő folyadék vizsgálatának eredményeit, amelyekből kiderül az anyag szuperlatívuszos szőlészeti jelentősége.
A csapat kutatását a Journal of Archaeological Science című folyóiratban tették közzé.
Vajon a férfi bele akart keveredni ebbe?
A csapat a borokban található biomarkerek, a polifenolok azonosításával igazolta, hogy a rejtélyes folyadék valóban az volt, aminek vélték. Hét olyan polifenolt mutattak ki, amelyek a modern spanyolországi bortermelő régiókban is jelen vannak, derül ki Gizmodo cikkéből.
Egy hiányzó polifenol, vagyis a sziringinsav azonban arra engedte következtetni a csapatot, hogy az ital a maga idejében fehérbor volt, a jelenlegi barnásvörös színe pedig csak azt jelenti, hogy jól érlelt és egy halott hamvait keverték bele.
A folyadék pH-értéke 7,5 volt, ami jóval magasabb, mint a régióban ma termelt változatoké, ennek oka pedig valószínűleg az “erős bomlásnak köszönhető”, írják a szerzők.
Szó szerint belehalt az italba
Összességében a folyadék ásványi profilja hasonló volt az andalúziai Jerezből származó sherry borokhoz.
A kutatók több káliumot találtak a nedűben, mint a jelenlegi fajtákban, bár azt állítják, hogy ez az urnában lévő hamvasztott maradványok jelenlétének is köszönhető.
A Cordóba Egyetem közleménye szerint az urnában lévő maradványok nem véletlenül tartoztak egy férfihoz, az ókori Rómában a nőknek tilos volt bort inni, és ez a nemek közötti különbség a római Spanyolországban is érvényesült.
A mauzóleumban találtak egy női maradványokat tartalmazó urnát is, de abban nem volt bor; a titokzatos folyadék helyett a női urnában több borostyán drágakő, egy üveg parfüm és selyemszövet maradványai voltak.
A legrégebbi bor nem biztos, hogy a legjobb is
Attól még, hogy ez a valaha talált legrégebbi folyékony bor, nem jelenti azt, hogy biztonságosan iható, de lényegesen könnyebben fogyasztható, mint a régebbi borhoz hasonló leletek, amelyekben az alkoholos folyadékok jellemzően kiszáradtak, és csak a vegyületek maradtak meg belőle.
Ilyen volt a 2017-es eset, amikor egy másik tudóscsoport Georgiából származó, 8000 éves cserépdarabokban találta meg a szőlőbor készítésének legrégebbi bizonyítékait.
Az emberek már jóval a római kor előtt is készítettek bort, de ritka, hogy az anyag évezredek alatt nedves maradt.
A csapat sajnos azonban nem tudta meghatározni az ital készítéséhez használt szőlőfajtát, így nem lehetett azonosítani az ital konkrét típusát. De talán valaki, akinek nagyon kifinomultak az ízlelőbimbói, megkóstolhatná.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban