Különös bolygót találtak 300 fényévre tőlünk amatőr csillagászok
A NASA TESS, azaz a csillaga előtt átvonuló exobolygókat felmérő műholdja már több mint 7 ezer jelöltet észlelt más csillagok körül, de csak nagyon kis hányadáról bizonyosodott be, hogy valódi.
A többi lehet érdekes, felfedezésre váró bolygó, vagy egyszerűen csak háttérzaj. Sajnos azonban sem a TESS, sem más intézmény nem rendelkezik a kapacitással ahhoz, hogy részletesen tanulmányozzanak minden lehetséges objektumot. Itt jönnek a képbe az amatőr csillagászok, akik gyakran háztáji távcsövekkel végzik el a jelöltek létezésének igazolásához szükséges utómegfigyeléseket.
Egy civil tudósokból álló csoport háztáji távcsövek segítségével megerősítette a TESS egyik bolygójelöltjét. A világ az exobolygók egy viszonylag új, forró jupiter néven ismert osztályába tartozik, írja a Space.com.
Majdnem forró jupitert találtak amatőr csillagászok
A bolygó átmeneti stádiumban van a „hideg” és „forró” jupiterek között, és rendkívül közel kering a csillagához. A szakértők szerint a történetének megfejtése lehetővé tenné, hogy többet tudjanak meg az óriásbolygók fejlődéséről, és arról, hogy vajon közel, vagy távol alakulnak ki a csillagukhoz, mielőtt később befelé vándorolnának.
A forró jupiterek megismerésével talán a sajátunkról is megtudhatunk néhány dolgot, amivel pedig közelebb állnánk a Naprendszer kialakulásának megfejtéséhez is.
A TIC 393818343 b névre keresztelt, a Földtől mintegy 300 fényévre található objektumot az UNISTELLAR Network és a NASA Exoplanet Watch nevű amatőr hálózatok erősítették meg saját teleszkópjaikkal, a csillag halványodását figyelve.
Ez a jelenség a csillag és a földi érzékelőink között átvonuló, keringő égitest árulkodó jele. Az első tranzit után képesek voltak megjósolni a következőt, és riasztotta a NASA Exoplanet Watch csoportját, hogy segítsen figyelni a csillagot a megjósolt időpontban.
Civilek segítségével történt az eddig ismeretlen bolygó felfedezése
A csoportok két további átvonulást is észleltek, ezzel megerősítve a bolygó létezését, és demonstrálva a polgár-tudományok fejlődő területének tudományos hatását.
Darren Rivett, egy ausztrál önkéntes így fogalmazott: „Minden nap megcsípem magam, amikor eszembe jut, hogy jelentős tudományos hozzájárulást tettem a csillagászathoz azzal, hogy segítettem a hivatásos csillagászoknak megerősíteni és jellemezni egy új exobolygót.”
A TIC 393818343 b valószínűleg közelebb van a gazdatest csillagához, mint a Föld a Naphoz. Egy év nagyjából 16 földi napig tart, de ez jelentősen lerövidülne, ha beljebb sodródna, és ténylegesen forró jupiterré válna, olvasható a The Astronomical Journal című szaklapban.
A csillagászok szerint maga a világ befelé vándorlása nem valószínű, hogy bekövetkezik, mielőtt a Naphoz hasonló gazdacsillaga vörös óriássá válik. Ekkor ugyanis felperzseli a bolygót, az pedig forró jupiterré válik, függetlenül attól, hogy milyen messze van csillagától.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?