Talán te is jártál már a népszerű turisztikai célponton, ami vizsgálatok szerint ugyanolyan, mint Csernobil, valamiért mégsem zárják le.
Több mint 79 év telt el azóta, hogy először tesztelték az atombombát az új-mexikói Los Alamosban, de félő, hogy még mindig nagyon veszélyes radioaktív hulladék van a térségben, írja a Daily Star.
Csernobil Amerikában?
Új kutatások ugyanis azt mutatják, hogy a földben lévő koncentráció még mindig a csernobilihez hasonló. Michael Ketterer, az Észak-Arizonai Egyetem tudósa, a kutatás vezetője kifejtette: „Még soha nem láttam ehhez hasonlót az Egyesült Államokban, extrém példája a nagyon magas plutóniumkoncentrációnak, ami a talajban és az üledékekben is megtalálható”. A szakember érthetetlennek tartja, hogy a terület mégis szabadon látogatható.
1943-tól 1964-ig a Los Alamos közelében lévő Acid Canyon a Manhattan Terv laboratóriumaiból származó radioaktív hulladék lerakóhelyeként szolgált, rendkívül káros anyagokkal beszennyezve a környéket.
1966-ban hozzáláttak egy nagyszabású tisztítási folyamatnak, majd egy évvel később az Acid Canyont „kellően szennyeződésmentesnek” nyilvánították. Ketterer és a Nuclear Watch szakértői azonban még évtizedekkel később is azt állítják, hogy a terület korántsem mentes a szennyeződéstől.
Döbbenetesek az eredmények
Kutatásuk részeként a szakértők az Acid Canyonon átfolyó vízből vett mintákat elemezték ki július folyamán. Az eredmény lesújtó: az Acid Canyon plutóniumszintjét a csernobili katasztrófa helyszínének egyes részeihez hasonlították. Bár Ketterer azt mondta, hogy a helyzet nem jelent „azonnali veszélyt” a környéken járókra, de hosszú távon nagyon komoly károkat okozhat a környezetben, és kiemelten a vízellátásban.
Jay Coghlan, a Nuclear Watch igazgatója hangsúlyozta: “Követeljük a múltbeli radioaktív szennyeződések átfogó eltakarítását, és a jövőbeli radioaktív hulladékok elleni védelmet, amelyek az új nukleáris fegyverkezési verseny során keletkeznek majd.”
A kormányzat szerint minden rendben van
Az amerikai energiaügyi minisztérium szerint azonban Ketterer szennyezési eredményei összhangban vannak a szaktárca nyilvánosan elérhető adataival, és a terület továbbra is bárki által biztonságosan használható.
Hozzátették, hogy az üledék- és vízmintákat rendszeresen tesztelik a területen, és az eredmények minden alkalommal azt mutatják, hogy a plutónium szintje továbbra is nagyon alacsony, és bőven a biztonságos tartományon belül van.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye