Mi az a Fehér Cápa Kávézó, és miért töltenek ott évi 100 napot a ragadozók?
A Fehér Cápa Kávézó a nagy fehér cápák nem túl titkos, de annál rejtélyesebb találkozóhelye a Csendes-óceánban, félúton a mexikói Alsó-Kalifornia állama és Hawaii között. Az állatok egy egyhónapos utazás után érik el a kávézót, amelyről sokáig úgy gondolták, hogy egy óceáni sivatag, ahol nagyon kevés élet található. Az itt észlelt jelenség így számos kérdést vetett fel a nagy fehér cápák életében betöltött szerepével kapcsolatban.
Barbara Block, a Stanford Egyetem Hopkins Tengeri Állomásán dolgozó tengerészprofesszor akkor állt elő a névvel, amikor nyomkövetőkkel a Csendes-óceán északi részén élő nagy fehér cápák vándorlási szokásait kutatta. A Live Science beszámolója szerint Block és kollégái 1999 és 2000 között hat egyedet jelöltek meg Kalifornia partjainál, és hat hónapon keresztül vizsgálták mozgásukat. Négy példány Hawaii felé úszott, és egész télen és tavasszal a három Magyarországnyi méretű területen tartózkodott. Ekkor derült ki, hogy a csendes-óceáni nagy fehér cápák hosszabb időt is töltenek a nyílt tengeren. Az adatokból az is kiderült, hogy a cápák itt szokatlanul mélyre merültek le, mintegy 450 méterrel a felszín alá.
Minden évben kinyit a Fehér Cápa Kávézó, de sokáig nem tudták, mi van az étlapon
A kutatók egy évig vakarták a fejüket, mire rájöttek, hogy nem csak egy maroknyi kalandvágyó porcos halról van szó, hanem nagy tömegekről, így csak a kérdések száma növekedett, és nem a válaszoké. A kaliforniai partvidék rengeteg táplálékkal szolgál a nagy fehéreknek, az ottani menün pedig elefántfókák mellett más tengeri emlősök is szerepelnek, így a tudósok nem tudták megérteni, hogy miért utaznak a Csendes-óceán közepén található, látszólag kopárnak tűnő helyre.
2018-ban egy Block által vezetett kutatócsoport követte a nagy fehér cápákat csendes-óceáni búvóhelyükre, hogy megértsék, miért vált a Kávézó ilyen népszerűvé. A kutatók 20 állatot jelöltek meg műholdas nyomkövetővel, amelyeket úgy programoztak, hogy egy előre meghatározott idő elteltével leessenek, majd később visszaszereztek 10-et, amelyek információkat tartalmaztak a mozgásukról és mélymerülési viselkedésükről, de információkat gyűjtöttek a környezeti feltételekről és a kávézó tengeri élővilágáról is.
Azonban a kutatók vizes sivatag helyett egy óceáni oázist találtak. A mikroszkopikus algák és a tengeri állatok gazdag közösségei azt mutatták, hogy a Kávézó sokkal változatosabb élővilágot rejt, mint azt a tudósok gondolták, így arra következtettek, hogy a nagy fehér cápák minden évben ott gyűlnek össze élelemért, azonban az, hogy miért mennek ilyen messzire a sokkal közelebbi élelem helyett, az egyelőre nem világos.
Block a közleményben leírja, hogy „a mélytengeri halak és tintahalak több mint 100 faja él itt, amelyről kiderült a megfigyelések és a DNS-szekvenálás után, hogy kiadós táplálékforrást jelent a nagyobb élőlények, például a cápák és a tonhalak számára is”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti