A Naprendszer legnagyobb holdját 20-szor nagyobb aszteroida találta el, mint amely kiirtotta a dinoszauruszokat
Egy új kutatás szerint a Naprendszer legnagyobb holdját 4 milliárd évvel ezelőtt egy aszteroida találta el, amely hússzor nagyobb volt annál a sziklánál, amely 66 millió évvel ezelőtt a Földbe véget vetett a dinoszauruszok uralmának. A gigászi erejű ütközés a Ganymedest – amely több mint 5000 kilométeres szélességével nagyobb, mint a Merkúr – úgy megforgatta, hogy a kráter a bolygóval ellentétes oldalon található.
Hatalmas pofont kapott a hatalmas hold
A számítógépes modellek szerint az aszteroida nagyjából 300 kilométer átmérőjű volt, a becsapódás pedig egy nagyjából 1600 kilométer széles kezdeti krátert hozott létre, amely részben kitöltődött az ütközés során visszahulló kőzettel és porral. Dr. Hirata Naojuki, a japán Kobe Egyetem bolygókutatója elmondta, hogy a Ganymedes felszínét borító jellegzetes barázdákról már jó ideje úgy sejtik, hogy az óriás aszteroida becsapódása által létrehozott több, koncentrikus gyűrű maradványai lehetnek. Azt azonban nem tudni, hogy a becsapódás milyen hatással volt az égitestre.
A Scientific Reportsban Hirata leírja, hogy a barázdák középpontja szinte teljesen ellentétes irányban van a Jupiterrel, ami akkor fordulhatott elő, ha a Ganymedeszbe csapódott aszteroida destabilizálta célpontját, ami emiatt a tengelye körüli forgásba kezdett. A szimulációk is ezt támasztják alá, mivel a becsapódás helye mindig a hold túlsó oldalán van, mert a miénkhez hasonlóan a Ganymedes is kötött tengelyforgású, így mindig ugyanazt az arcát mutatja a gázóriásnak.
A becsapódás drámai következményekkel járt a Ganymedesre nézve. Hirata szerint teljesen megsemmisítette a hold eredeti felszínét, és még az égitest belsejére is hatással volt, amely a tudósok szerint egy rejtett, sósvizes óceánt tartalmaz. Hirata nem zárja ki az alternatív magyarázatokat, de további bizonyítékot elméletére vagy ellene hozhat az Európai Űrügynökség Juice nevű szondája, amely tavaly a Jupiter és holdjai felé vette az irányt. Küldetésének részeként az űrszonda a Jupiter holdjain az élethez nélkülözhetetlen víz- és energiaforrások után kutat.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?