Nukleáris Kockázatok: Az Orosz és kínai fegyverek sebezhetősége és az USA előnye
A világ tudományos szereplői aggályaikat fejezték ki az orosz és kínai nukleáris indítóállomások sebezhetőségével kapcsolatban, figyelmeztetve arra, hogy ez növeli a veszélyes hibák valószínűségét. Miért aggódnak és mit eredményezhet ez?
A The Guardian szerint az Egyesült Államok és szövetségesei képesek hagyományos fegyverekkel fenyegetni és megsemmisíteni ezeket a nukleáris létesítményeket, ami potenciálisan instabil geopolitikai helyzetet eredményez. Ez a katonai előny nyomást gyakorol Oroszországra és Kínára, növelve a téves számítások kockázatát egy nagyobb válság esetén.
Változások a haderőben
Dan Plesch és Manuel Galileo, a SOAS Egyetem professzora szerint az amerikai hadsereg fejlődése, különösen rakétatechnológia terén, megelőzte Moszkva és Peking fejlődését. Ezt a jelenséget „csendes forradalomnak” nevezik a katonai ügyekben.
Az egyensúlyhiány növekedése új fegyverkezési versenyt indíthat el, mivel Oroszország és Kína kényszerrel nézhet szembe az amerikai fenyegetés ellensúlyozása érdekében, ami fokozott nukleáris képességek fejlesztésére ösztönözheti őket. Válsághelyzetben ezek az országok akár megelőző atomcsapásokhoz is folyamodhatnak, hogy elkerüljék a további lemaradástól való félelmüket.
Plesch és Galileo kutatásai rávilágítanak arra, hogy az Egyesült Államok jelentős katonai előnnyel rendelkezik Oroszországgal és Kínával szemben. Becsléseik szerint az USA néhány órán belül képes lehet semlegesíteni az orosz és kínai nukleáris erőket hagyományos rakétákkal, mint amilyen a JASSM és a Tomahawk cirkálórakéta. Mivel több ezer ilyen rakéta áll rendelkezésükre, az Egyesült Államok és szövetségesei képesek lehetnek célba venni mindkét ország legbiztonságosabb és legmozgékonyabb nukleáris erőit is.
A növekvő feszültség
Bár egy nagyszabású konfrontáció az Egyesült Államok, Oroszország és Kína között általában valószínűtlennek tűnik, az ukrajnai invázió fokozta a globális bizonytalanságot. Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, az ország szuverenitásának veszélyeztetése esetén atomfegyverek bevetésével is fenyegetett, ami tovább növeli a feszültséget. A kutatás szerzői szerint az USA hagyományos erőinek növekvő ereje nyomást gyakorolhat Oroszországra és Kínára, hogy szélsőséges intézkedéseket hozzanak, például nukleáris arzenáljaik magas készültségben tartását, ami növeli a véletlen kilövések kockázatát.
A kutatók aggodalmukat fejezik ki a fegyverzetellenőrzési erőfeszítések csökkenése miatt is, ami tovább súlyosbította a helyzetet. A közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló szerződés 2019-es lejárta óta az Egyesült Államok és Oroszország is szabadon telepítheti újra a korábban betiltott rakétákat. Ezen túlmenően, az USA 2024-es fenyegetésértékelése alapján az első csapástól való félelem Kínát és Oroszországot is arra ösztönözheti, hogy fokozzák nukleáris fegyverkezésüket.
Ezeket az aggodalmakat figyelembe véve a kutatók a fegyverzetellenőrzési viták újbóli megkezdése mellett érvelnek. Támogatják António Guterres ENSZ-főtitkár felhívását, aki 2023-ban az ENSZ Közgyűlésének rendkívüli ülését javasolta a leszerelésről. Plesch és Galileo hangsúlyozzák, hogy erősebb fegyverzetellenőrzési intézkedések nélkül a világ új, veszélyes szakaszába léphet a katonai verseny terén.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok