Oroszország új ballisztikus rakétákat kapott
Megerősítették, hogy új ballisztikus rakéták érkeztek Oroszországba, a nyugati nagyhatalmak szerint Iránból, az ország vezetése azonban tagadja a vádakat.
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter szerint Oroszország ballisztikus rakétákat kapott Irántól Ukrajnában való felhasználásra, és valószínűleg be is fogja vetni azokat. Az USA először erősítette meg a hír, amelyet az ukrajnai nehéz tél előtt a harctéri egyensúly szempontjából óriási jelentőségűnek tartanak.
Németország Franciaországgal és az Egyesült Királysággal közös nyilatkozatban ítélte el az iráni döntést, mondván, hogy az Irán és Oroszország részéről közvetlen fenyegetést jelent Európa biztonságára. A három ország szankciókat jelentett be, köztük az iráni polgári légitársaság, az Iranair kitiltását Európából.
A ballisztikus rakéták
Az Oroszországnak szállított ballisztikus rakéták a viszonylag új Fath-360 (BM-120) típusúak, nem pedig nagyobb hatótávolságú fegyverek. Ukrajna azt állította, hogy több mint 200 Fath-360 rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát küldtek egy orosz Kaszpi-tengeri kikötőbe. Blinken szerint az iráni rakéták szállítása lehetővé tenné Oroszország számára, hogy arzenáljának nagyobb részét az ukrajnai frontvonaltól távolabbi célpontokra használja fel, írja a Guardian.
„Ez a fejlemény és az Oroszország és Irán közötti növekvő együttműködés veszélyezteti az európai biztonságot, és azt mutatja, hogy Irán destabilizáló befolyása messze túlmutat a Közel-Keleten” – mondta. Oroszország technológiát is megoszt Iránnal, többek között nukleáris kérdésekben – tette hozzá.
Blinken elmondta, hogy több tucat orosz katonai alkalmazottat képeztek ki Iránban a Fath-360 ballisztikus rakéta használatára, amelynek hatótávolsága 30-120 kilométer, 150 kg robbanófejet tud hordozni, és Mach 3 (3700 kilométer/óra – a hangsebesség háromszorosa) sebességgel indítható.
Amerika korlátozza a rakéták lőtávját
Blinken kitartott amellett, hogy az amerikai álláspont továbbra is az, hogy Ukrajnának a kívánt fegyvereket a kívánt időben kell biztosítani. Zelenszkij kabinetfőnöke, Andrij Jermak szerint viszont az iráni szankciók alkalmazása nem elég, és Kijevnek engedélyre van szüksége ahhoz, hogy Oroszország mélyebb területein csapást mérhessen.
Az amerikai elnök, Joe Biden engedélyezte Ukrajnának, hogy önvédelemből az Egyesült Államok által biztosított rakétákat lőjön ki a határon át Oroszországra, de korlátozta a távolságot, nehogy veszélyeztesse a konfliktus romlását. Amikor arról kérdezték, hogy az Egyesült Államok feloldja-e az Ukrajna által a nagy hatótávolságú fegyverek használatára vonatkozó korlátozásokat, azt mondta, hogy kormánya „most dolgozik ezen”.
A szövetség fölött hónapok óta lebegő stratégiai döntés valószínűleg még inkább felmerül majd egy mélyebb megbeszélésen, amelyet Keir Starmer és Biden pénteken tart Washingtonban, amikor a két vezető értékelni fogja az Ukrajnával kapcsolatos teljes nyugati stratégiát, beleértve azt is, hogyan élheti túl Kijev a telet, és hogy Zelenszkijnek és új kabinetjének van-e hiteles terve Oroszország legyőzésére.
Az iráni lépés fokozhatja az USA-ra nehezedő nyomást, hogy megszüntesse az Ukrajnára vonatkozó korlátozásokat. A korlátozás értelmében ugyanis Ukrajna a britek által szállított Storm Shadow rakétákat nem csak saját megszállt részein, hanem Oroszország mélyén lévő célpontok ellen is bevetheti.
Az új iráni kormánnyal még nem egyértelmű a külpolitikai kapcsolat
Blinken kétségbe vonta azt a feltételezést, hogy az új iráni kormány valóban új kapcsolatot akar a Nyugattal. Azt mondta: „Négyszemközt figyelmeztettük Iránt, hogy ez a lépés drámai eszkalációt jelentene. Oroszország most kapott szállítmányt ezekből a ballisztikus rakétákból, és valószínűleg heteken belül be fogja vetni őket Ukrajnában az ukránok ellen.
„Irán új elnöke és külügyminisztere többször is azt mondta, hogy helyre akarják állítani az Európával való kapcsolatokat. Szankciókönnyítést akarnak kapni. Az ehhez hasonló destabilizáló akciókkal pontosan az ellenkezőjét érik el” – mondta.
Tagadják, hogy ők küldték volna a fegyvereket
Szembesülve azokkal a találgatásokkal, hogy ő hozta meg a döntést a ballisztikus rakéták biztosításáról, Irán a héten az ENSZ főtitkárának, António Guterresnek címzett hivatalos levélben tagadta, hogy ő biztosította volna a fegyvereket.
„Irán embertelennek tartja a konfliktusban részt vevő feleknek nyújtott katonai segítséget – amely az emberi áldozatok számának növekedéséhez, az infrastruktúra lerombolásához és a tűzszüneti tárgyalásoktól való eltávolodáshoz vezet -” – áll Irán ENSZ-képviseletének közleményében. Irán azt is tagadta, hogy Shahed-136-os és 131-es drónokat szállított volna az oroszoknak.
A ballisztikus rakéták szállítása, ha Oroszország Ukrajnában használja őket, könnyen azonosítható lesz – mondta a CIA igazgatója, William Burns a hétvégén egy londoni rendezvényen.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé