Így működött egy 16. századi vitorlás hajó
Manapság minden napra jut egy új felfedezés bolygónkról vagy a világűr mélységeiből, amelyek után jogosan kérdezhetjük, hogy vajon ezek az új ismeretek megérik-e a hatalmas mennyiségű pénzt felemésztő projekteket, amelyek segítségével megvalósulnak?
Egy másik kérdés pedig, hogy vajon a nagy földrajzi felfedezések korában is elhangzott-e ugyanez a kérdés az átlag emberektől, amikor vakmerő tengerészek versenyeztek egymással királyi családok által finanszírozva?
Az Open Culture szerint az utóbbira sajnos nem valószínű, hogy választ kapunk, azonban az Animagraffs nevű YouTube-csatorna részletesen beszámol arról, hogyan is zajlott egy 16. századi vitorlás építése a hajó orrától a tatig, illetve, hogy milyen felszereléssel voltak ellátva a hosszú utakra.
A videóban szereplő hajó valójában soha nem létezett, de nagyon hajaz a híres angol tengerész, Francis Drake hajójára, a Golden Hindra, amellyel 1578 és 1580 között megkerülte a Földet.
Ilyenek voltak a hajók, amelyek megreformálták a tengeri közlekedést
Azonban nemcsak Drake galleonja volt az inspiráció forrása, ugyanis számos spanyol gályán kívül a Mary Rose, VIII. Henrik flottájának egyik hadihajója, a Mayflower, a svéd Vasa, amely a harmincéves háborúra készült, mind ihlettel szolgáltak.
Bármilyen fejlettek is voltak a maguk korában, ezek a hajók szinte semmilyen kényelmi funkcióval nem rendelkeztek, így a körülbelül 80 fős legénység többsége szőnyegen aludt, és elsősorban kenyéren és napi egy gallon, azaz majdnem 4 liter sörön élt, és kezdetleges szabadtéri illemhelyeket használtak.
Feltehetően kevesen vállalkoztak volna egy ilyen próbatételre, ha nem ígértek volna mérhetetlen gazdagságot cserébe, amit a Golden Hind esetében például spanyol gályák kifosztásával is kiegészítettek.
Más szóval, a verseny nem csak addig tartott, amíg valaki elért egy addig ismeretlen földrészt, ugyanis a visszaúton sokszor nagyobb veszély leselkedett a zsákmánnyal visszatérő gályákra.
Azonban ha esetleg az is érdekel, hogy az idők folyamán milyen gyökeres változásokon mentek keresztül ezek a hajók, a 18. századi HMS Victory-ról készült videó ITT tekinthető meg.
Most pedig úgy tűnik, hogy Földünket hamarosan felváltja a világűr ismeretlene, ugyanis egy maroknyi kiválasztott már most arra készül, hogy a közeljövőben az űrkutatás Santa Mariáján egy 34 hónapos út során elérjék a Marsot.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát