Az antarktiszi vulkán, ami napi szinten ontja magából az aranyat 6000 dollár értékben
Az Antarktiszon található, Erebus nevű vulkánt ugyan jég és hó borítja, de a belsejében lévő perzselően forró lávató már több mint 50 éve ont magából különböző anyagokat – többek között aranyszemcséket. A darabokat 1000 °C-os gáz szállítja a felszínre, és a környezetnek köszönhetően a láva kérges felszínén kikristályosodnak.
Az eset semmiképp sem szokványos, hiszen ahhoz, hogy a “rendszer” működni tudjon, olyan körülményeknek kell kialakulniuk, hogy a felszín ne fagyjon meg, ami azért nem olyan magától értődő – derül ki a LADbible írásából.
Egy nem mindennapi vulkán
A Mount Erebus-t 1841-ben fedezte fel Sir James Clark Ross kapitány, aki azt hajójáról nevezte el. Ahhoz azonban, hogy a vulkán aktívvá váljon, még várni kellett: ez csupán 1972-ben történt meg, de az akkor elinduló folyamatok azóta sem maradtak abba. Az Antarktiszon egyébként a “fagyos külső” ellenére 138 vulkánt is felderítettek (ebből 91-et csupán 2017-re), ezek közül azonban csak kettő tekinthető aktívnak.
Ezek közül – ahogy a LiveScience is számba veszi – az egyik a patkó alakú Deception Island („megtévesztés sziget”), ami a Déli-Shetland-szigetek része, a másik pedig természetesen a Mount Erebus. Egyéb különlegességei mellett az Erebus nem mellesleg a világ legdélibb aktív vulkánja. Ami pedig a maradék több mint 100 vulkánt illeti az Antarktisz területén, sok esetben a tudósok is tanácstalanok a jövőt illetően. A térség extrém természeti viszonyai miatt néhány kivételtől eltekintve nem nagyon lehet megjósolni az esetleges kitöréseket.
Aranyeső az Antarktiszon
A 3794 méter magasan álló Erebus rendszeresen bocsát ki gázt és gőzt, amely tele van apró, mindössze 20 mikrométer átmérőjű, azaz 0,02 milliméteres, fémes aranykristályokkal. A szakértők azt is felfedezték, hogy a vulkáni tevékenység korábbi epizódjai során az Erebus „vulkáni bombákat”, azaz részben megolvadt kőzetből álló sziklákat lövellt ki.
Az Erebus egy nap alatt körülbelül 80 gramm aranyszemcsét pumpál ki, ami a becslések szerint összesen 6000 dollár (több mint 2 millió forint) értékű. Miután a por a forró gázzal a felszínre kerül, a láva felszínén kristályosdik ki, de a levegőben is tovább terjed – az apró szemcsék közel 1000 km-t is meg tudnak tenni.
Az egész jelenségnek az oka érdekes módon az, hogy a vulkán viszonylag “nyugodt” a többi aktív vulkánhoz képest. Az Erebus-hegy lassan bocsátja ki a gázt, így az aranyrészecskéknek van idejük lassan kristályokká alakulni, nem úgy, mint az olyan vulkánok esetében, amiket a médiában látunk, heves kitörésekkel és extrém körülményekkel.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Csernobil állatai köszönik szépen, jól vannak, a kutatók pedig ledöbbentek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?