Békét hozó lobogó – A fehér zászlóról, ahogy még nem hallottad
A fehér zászlót ma már világszerte a megadás és a béke univerzális jelképének tekintjük. De hogyan alakult ki ez a szimbólum, és miért vált elterjedtté a történelem folyamán?
Az eredet homályában
A fehér zászló eredetéről kevés biztos információ maradt fenn, de a történészek szerint már az ókori világban is alkalmazták. Livius római történetíró megemlíti, hogy a második pun háborúban (i.e. 218–201) a karthágóiak fehér szalagokkal jelezték béke szándékukat. Később Tacitus is feljegyezte, hogy egy római polgárháború idején az egyik hadviselő fél fehér anyaggal és olajággal jelezte, hogy békét szeretne kötni.
Ezek a példák azt mutatják, hogy az emberek már akkor is használták a fehér színt a fegyverszünet kérésére. A mediterrán világban a fehér ruhát gyakran viselték az istenek tiszteletére, ami arra utalhat, hogy az ilyen jelzések egyfajta felajánlást vagy a védelem kérését jelentették.
A fehér zászló, mint szimbólum megerősödése
Az első konkrét említések a fehér zászlóról mint békejelzésről a 16. század végéről származnak. George Best angol tengerész 1578-ban írt arról, hogy az észak-amerikai inuitok fehér anyaggal közeledtek a hajójához, jelezve békés szándékaikat. A fehér zászlót később a 17. században Hugo Grotius holland jogtudós is megemlítette a béke törvényeiről szóló, 1625-ös, nagy hatású kötetében, mint a tárgyalás jelképes eszközét.
A fehér zászló gyakorlati oka is nyilvánvaló volt: könnyen elérhető fehér anyagból készült, amely jól látható volt a csatamezőn, és erősen különbözött a színes hadizászlóktól.
A modern hadviselés és a fehér zászló
A 19. századra a fehér zászló már elterjedt katonai szimbólummá vált. Az amerikai polgárháború végén, 1865-ben Robert E. Lee tábornok egy konföderációs tisztet küldött az uniós erők közé, hogy jelezze megadási szándékát – egy fehér konyharuha lobogtatásával. Az, hogy nem egy előre elkészített zászlót használtak, arra utal, hogy a hadba induló csapatok nem számoltak előre a megadás lehetőségével, mivel az rontotta volna a harci morált.
A fehér zászló hivatalos elismerésére az 1899-es hágai egyezmény során került sor, ahol kimondták, hogy azok a katonák, akik fehér zászlót használnak a kommunikáció céljából, védelmet és sértetlenséget élveznek a támadásokkal szemben.
A civil lakosság és a fehér zászló
A 20. század tragikus folyása alatt a fehér zászló továbbra is fontos szerepet játszott. Az első világháború idején a karácsonyi fegyverszünet során a német katonák fehér zászlót lobogtatva közeledtek a szövetséges erőkhöz, hogy békés tárgyalásokat kezdeményezzenek. A második világháború alatt is előfordult, hogy a katonák fehér zászlót használtak, azonban a harcok hevében néha a jelzés ellenére sem biztosították a biztonságot.
A fehér zászlót gyakran a civilek is használták, hogy megóvják magukat a harcok közepette. Azonban sajnálatos módon előfordult, hogy a katonai erők figyelmen kívül hagyták ezt a jelzést, és ártatlan emberek életét oltották ki. Ez a probléma ma is súlyos kérdéseket vet fel
az emberi jogok és a háborús szabályok betartása kapcsán.
Zárszó
A fehér zászló hosszú útja az ókortól napjainkig azt bizonyítja, hogy az emberiség képes közös jelképeket alkotni, amelyek a legnagyobb konfliktusok közepette is a béke lehetőségét hordozzák. Bár eredete homályos, ma már kétségtelenül a békés szándékok és a párbeszéd
univerzális szimbóluma.
Vendégszerző: Kovács Boglárka
A cikk forrása: History.com
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?