Először vették videóra, ahogyan oxigén és hidrogén vizet képez
A kutatók először vették filmre, amint oxigén és hidrogén olvad össze, hogy egy nanoméretű vízbuborékot képezzenek.
Az Illinois állambeli Northwestern Egyetem csapata új módszert fejlesztett ki a gázmolekulák valós idejű megfigyelésére és elemzésére, amelynek lényege, hogy a gázmolekulákat méhsejt alakú nanoreaktorokba zárják vékony üvegmembránokkal, amelyeket aztán transzmissziós elektronmikroszkópokkal kaphattak lencsevégre, írja az IFLScience. Az új technika segítségével a csapat megpróbált közelebbről megvizsgálni egy százéves rejtélyt; azt, hogy a ritka fém palládium hogyan képes hidrogénből és oxigénből gyorsan vizet előállítani.
Yukun Liu, a tanulmány vezető szerzője szerint ez egy ismert jelenség, de soha nem értettük meg teljesen. Az új technika segítségével viszont megfigyelték, ahogy a hidrogén belép a palládiumba, és egy nanoméretű buborék keletkezik.
„Ez lehet a valaha kialakult legkisebb buborék, amelyet közvetlenül láttunk. Nem erre számítottunk, de szerencsére felvettük, így végre bizonyítékunk is van rá”. A vizuális bizonyíték mellett viszont a csapat az energiaveszteséget is elemezte ugyanazzal a technikával, amellyel az indiai Chandrayaan-1 is szonda megerősítette a víz jelenlétét a Holdon.
Vinayak Dravid társszerző hozzátette, hogy a nanoméretű víz keletkezésének közvetlen vizualizálásával azonosítani tudták a gyors víztermelés optimális feltételeit, amelyek később lehetővé tehetik a gyors víztermelést, akár mélyűri környezetben, mindezt gázok és fémkatalizátorok segítségével, anélkül, hogy extrém reakciókörülményekre lenne szükség.
A kutatócsoport megállapította, hogy a palládium oxigéntermelésének sebességét jelentősen befolyásolja a hidrogén és az oxigén bevezetésének sorrendje. Az elért mérföldkő mellett a kutatás jobb víztermelési technikákhoz vezethet a jövőben.
Például az űrutazásban. Ha a palládiumot előre meg lehetne tölteni hidrogénnel, az űrhajósoknak csak oxigént kellene hozzáadniuk ahhoz, hogy iható vizet hozzanak létre, amivel egy hatalmas problémát küzdhetnek le a távoli küldetéseken, illetve az ottani bázisok létrehozásakor.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő felfedezés: ősi civilizációval lehet kapcsolatban az 5000 éves férfi!
Képek: Újra megnyílt a legendás fürdőkomplexum Magyarországon – rengetegen dolgoztak érte ingyen
Új éjszakai bulivonatok indulnak Budapestről: így juthatsz haza könnyedén a nyári programok után
Ne megszokásból közlekedj Budapesten: Mától felfordul az 1-es villamos közlekedése
Utazók, figyelem: Komoly torlódás várható a budapesti repülőtérhez vezető úton
Kiváló olasz borok a budapesti Winelovers Wine Awards 2025 rendezvényen