Felfedezték a világ egyik legrégebbi keresztény templomát
A régészek felfedték egy csaknem 2000 éves örmény keresztény templom maradványait Artaxatában, így ez a legöregebb ilyen jellegű építmény az országban és a világ egyik legrégebbi temploma. A münsteri egyetem, amely az Örmény Tudományos Akadémiával együttműködve végezte az ásatásokat, pénteken jelentette be a felfedezést, és „szenzációs tanúvallomásnak” nevezte a korai kereszténységről Örményországban.
Ősi keresztény templom Örményországban
A CBS beszámolója szerint a csapat az Artaxata területén végzett ásatások során találta meg az épületet. Az örmény város egykor virágzó metropolisz és kereskedelmi központ volt, amely évezredeken át az ősi örmény királyság fővárosaként szolgált.

A Hor Virap Kolostor rendkívül közel van a most felfedezett ősi keresztény templom maradványaihoz. Fotó:
Diego Delso/Wikimedia
A szakértők véleménye szerint az Artaxatában nemrégiben felfedezett templom eredetileg a 4. században épült, ami egybeesik az örmény Etchmiadzin székesegyház építésének idejével. Ez a székesegyház az ősi királyság első székesegyházának számít, és sokan a világ legöregebb székesegyházának tartják.
„Az épület, amely a 4. századra datálható, a legöregebb régészetileg dokumentált templom az országban – szenzációs bizonyíték a korai kereszténységre Örményországban,” nyilatkozta Achim Lichtenberger, a münsteri egyetem professzora, a Heritage Daily cikke szerint.
Mkrtich Zardaryan, az Örmény Tudományos Akadémia munkatársa megjegyezte, hogy a keresztény templom építészete új ismereteket nyújthat Örményország történetével kapcsolatban. Zardaryan elmondta, hogy ez az első nyolcszögletű templom, amelyet az országban ismernek, és hasonló alakú templomok általában a Földközi-tenger régiójának keleti részén találhatók, és szintén a 4. századra datálhatók.
A münsteri egyetem szerint az ősi templom a korai keresztény emléképületekhez hasonlított. Az épület átmérője körülbelül 30 méter volt, és eredetileg habarcsos padlóval rendelkezett, falai pedig vastag terrakotta lapokból álltak. Ezek a nyersanyagok akkoriban Görögországban és Olaszországban készültek. A lelőhelyen felfedezett faállványok segítettek a kutatóknak megerősíteni az épület ősi eredetét a szénizotópos kormeghatározás révén.
A hagyomány szerint Világosító Szent Gergely, az Örmény Apostoli Egyház alapítója és első hivatalos vezetője, 301-ben Artaxatában keresztelte meg III. Tiridatész örmény királyt, ezzel Örményországot a világ első keresztény nemzetévé téve.
A felfedezésről készült képeket ITT lehet megtekinteni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje