A török szellemváros, amelyet 100 éve még 10 ezren laktak, ma pedig múzeumként funkcionál
A görögök Levissiként ismerik, a törökök pedig Kayaköy – vagyis “kőfalu” – néven hivatkoznak egy nem is olyan régen még görögök által lakott szellemvárosra Törökország délnyugati partvidékén.
A késő ókorban a régió lakói keresztény hitre tértek, és a római katolikus egyházzal Kr. u. 1054-ben bekövetkezett kelet-nyugati egyházszakadás után görögkeleti keresztények lettek. A görög nyelvű, keresztény alattvalók és török nyelvű, muszlim uralkodóik a régió 14. századi viharos gyorsaságú oszmán hódításának végétől a 20. század elejéig viszonylagos harmóniában éltek, olvasható a Greek Reporter beszámolójában.
Török város, amit egykor görögök laktak
Az 5 ezer éves falu görög lakosai úgyszintén sokáig békességben éltek muszlim szomszédaikkal, azonban az első világháborút követően, a török függetlenségi háború során, 1922-ben etnikai tisztogatáson estek át. Az addig 6500 fős város szinte teljesen elnéptelenedett. Ezeket az egykori lakosokat megfosztották vagyonuktól, és Görögországba menekültek, vagy az oszmán kényszermunka-táborokban haltak meg.
A háborút követően a két ország 1923-ban a lausanne-i békeszerződés értelmében lakosságcserében állapodott meg. Emiatt mintegy másfél millió törökországi görögnek kellett Görögországba költöznie, míg mintegy félmillió görögországi muszlimot Törökországba küldtek. Ez alól Kayaköy görög lakosai sem képeztek kivételt, akik kénytelenek voltak elhagyni a várost, ahova Görögországból török muszlim menekülteket telepítettek.
Sok újonnan betelepített család azonban alkalmatlannak találta a várost a gazdálkodásra, vagy egyszerűen úgy döntöttek, hogy más területekre költöznek. Kayaköy így az 1950-es évekre szellemvárossá vált. Azóta a házak üresen állnak, és hagyták lepusztulni őket, miután 1957-ben egy hatalmas földrengés további károkat okozott, így jelenleg is 500 üres otthon található az egykor élettel teli településen.
A szellemvárosban sétálva ma már szinte csak az árusokat hallani
A környéken lévő házakat és templomokat nyári fesztiválok során használták. A terület bérbeadásának és kereskedelmi célú elárverezésének tervei azonban nem tetszést váltott ki a helyi török és a környéken élő görög lakosságból, akik attól tartanak, hogy a befektetők tovább rombolhatják a terület hitelességét.
A települést ma múzeumfaluként őrzik, és szinte csak kiránduló-csoportokat látni az út menti, kézműves termékeket árusító helyiekkel üzletelni. Szinte, ugyanis van néhány ház, amelyet felújítottak, és jelenleg is lakják, ám a mai Kayaköy össze sem hasonlítható az egykor tízezres lélekszámú kisvároshoz.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén