Hol járnak most a Voyager űrszondák, és merre tartanak?
Már több mint 47 év telt el azóta, hogy a NASA elindította két híres űrszondáját, a Voyager 1-et és 2-t, és csodával határos módon még mindig működőképesek.
A két szerkezethez elképesztő mérföldkövek kötődnek. A Voyager 2 volt például az első ember alkotta tárgy, amely a négy belső bolygónál tovább merészkedett, miközben ikertestvérével számos holdat fedeztek fel a külső óriásbolygók körül, számolt be a Newsweek.
Merre járnak a Voyager űrszondák?

A Voyager 1 űrszonda. Forrás: Wikimédia
Az űrközpont szerint a Voyager 1 csaknem 28,4 milliárd kilométerre van a Földtől – körülbelül 165-ször messzebb van tőlünk, mint mi a Naptól –, ezzel pedig a valaha volt legtávolabbi, ember alkotta objektum, amely már a csillagközi térben van, jóval a Naprendszerünk legtávolabbi bolygóin túl. Ezzel a történet azonban nem ér véget, ugyanis céljuk olyan messzire menni, amennyire csak lehet. Az univerzum azonban nagy hely, így a Voyager 1-nek több mint 38 ezer évbe fog telni, hogy 1,7 fényévre megközelítse az AC+79 3888 nevű csillagot a Zsiráf csillagképben.
Bár a Voyager 1 a csillagközi térben tartózkodik, technikailag még nem hagyta el a Naprendszert, mivel ehhez túl kell jutnia az Oort-felhőn, a Naprendszert körülvevő jeges objektumok távoli, gömb alakú halmazán. A felhő belső peremét körülbelül 300 évbe telhet elérni, és 30 ezer évbe, amíg túljut rajta.
És mi a célállomásuk?

A helioszféra elképesztő mérete, illetve a Voyager űrszondák által bejárt hosszú út. NASA/JPL-Caltech
A Voyager 2 mintegy 20,6 milliárd kilométerre van a Földtől, körülbelül 138-szor messzebb tőlünk, mint mi a Naptól. A Voyager 1-hez hasonlóan a csillagközi térben tartózkodik, de más irányba tart. Pályája alapján 1,7 fényévre közelíti meg a Ross 248 nevű csillagot, nagyjából 40 ezer év múlva, amely egy vörös törpe az Androméda csillagképben. A Naphoz képest az 1-es valamivel több mint 17 kilométert tesz meg másodpercenként, a 2-es pedig 15,4 kilométert. A Voyager 1 a Naprendszer síkja felett halad az űrben, míg a 2-es a sík alatt.
A fedélzetükön egy-egy radioizotópos termoelektromos generátor található, amely évente 4 wattal kevesebb energiát termel, mivel a plutóniumkészletük fokozatosan elbomlik. A mérnökök arra számítanak, hogy mindkét űreszköz 2025-ig legalább egy tudományos műszerrel fog működni, utána azonban valószínűleg csak műszaki adatokat küldenek vissza a Földre.
A NASA becslése szerint az űrszondák körülbelül 2036-ig tartják majd a kapcsolatot a mélyűri hálózattal. Ezt követően a teljesen egyedül folytatják útjukat. Az energiatakarékosság érdekében a NASA kénytelen volt bizonyos műszereket előnyben részesíteni, és a fűtőrendszereket kikapcsolni. Mindkét szonda négy műszerrel működik még, bár sajnos a kamerák, amelyek olyan ikonikus képeket készítettek, mint a Halványkék Pötty, már nem üzemelnek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe