Kutatók végre kiderítették egy 17 ezer éve élt csecsemő halálának okát
1998-ban Olaszországban egy 17 ezer éve elhunyt csecsemő maradványait tárták fel. A régészek most a rendkívül jól megőrződött maradványok vizsgálata után meg tudták állapítani, hogyan nézett ki a gyermek, és mi vetett véget rövid életének.
A Nature Communications című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a gyermek testét az olaszországi Monopoliban található Grotta delle Mura-barlangban két sziklatábla alatt találták meg.
A régió melegebb éghajlatához képest olyannyira jól konzerválódott, hogy a holttest fogai elég épek voltak ahhoz, hogy „akár kilenc hangsúlyos vonalat, vagyis a fiziológiai nehézségek jeleit” mutassák, számolt be a Popular Mechanics.
Nem találtak sérülésre utaló nyomot a csecsemőn, de akkor mi okozta halálát?
A tanulmány társszerzői a Live Science-nek elmondták, hogy „a csecsemő fogainak részletes elemzése lehetővé tette számunkra, hogy következtetni tudjunk a gyermek egészségi állapotára, illetve a terhesség során a gyermek vagy az édesanyja által átélt stresszre. Ez azért nagy jelentőségű, mert erre ritkán van lehetőségünk ilyen pontossággal”.
A gyermek fogzománcában megfigyelt izotópok alapján még arra is tudnak következtetni, hogy nagyjából hol született. A szerzők jelentése szerint a stronciumizotóp-elemzés kimutatta, hogy az anya a terhessége utolsó időszakában a helyi területen tartózkodott.
A csontvázának elemzése alapján a gyermek nagyjából 1 év és 4 hónapos korában halt meg, a DNS-elemzés pedig határozott képet festett a csecsemő külsejéről és halálának okáról.
Megállapították, hogy a gyermeknek „valószínűleg kék szeme, sötét bőre és göndör, sötétbarna vagy majdnem fekete haja volt”, valamint néhány valószínűleg végzetes genetikai mutációval rendelkezett.
„A DNS-elemzés azt is kimutatta, hogy a gyermek két gén, a TNNT2 és a MYBPC3 mutációit hordozza, amelyek a szívizom fehérjéinek termelésében vesznek részt.”
A Live Science cikke szerint ezek a mutációk gyakran vezetnek hipertrófiás kardiomiopátiához, egy nagyrészt genetikai állapothoz, amely miatt a bal kamra falai idővel megvastagodnak és megmerevednek, ami azt jelenti, hogy a szív nem tud elegendő vért befogadni vagy pumpálni.
Halálos sérülésre utaló bizonyítékok hiányában valószínűleg helytálló az a feltételezés, hogy valóban ez a veleszületett szívbetegség volt az, ami végül is az évezredekkel ezelőtt élt gyermek életét követelte.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében