Rég eltűnt részletekre bukkantak egy ókori egyiptomi templom belsejében
Egy nagy jelentőséggel bíró ókori egyiptomi templomban végzett restaurálási munkálatok során rég nem látott színes részletek kerülnek elő a templom díszítéséből.
Bár alapjai még korábbra nyúlnak vissza, a templomot nagyrészt az 1. évezred elején építették és díszítették, amikor Egyiptom római uralom alatt állt. Sajnos ma már csak egy része maradt meg a templomnak, a nagy előcsarnok, amely az építmény főbejárata mellett található. Ez a csarnok a falakon, a mennyezeten és a megmaradt oszlopokon bonyolult faragványokat tartalmaz, amelyek művészetükről és részletességükről híresek, olvasható a Newsweek beszámolójában.
Kiderült, mit rejtegettek a templom falai
A Nílus nyugati partján, Luxortól több mint 50 kilométerre délre található esznai templomban jelenleg széles körű restaurálási munkálatok folynak az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium és a németországi Tübingeni Egyetem együttműködésében. Daniel von Recklinghausen, az egyetem munkatársa szerint „az esznai templom a görög-római kori templomépítészet egyik legfontosabb darabja. A legfejlettebb hieroglifikus írásrendszeréről, valamint építészeti sajátosságairól ismert, amelyekhez most a sok helyen érintetlenül megmaradt eredeti polikrómia járulhat hozzá.”
A helyiek évszázadokon át gyújtottak tüzet a templom előcsarnokában, aminek következtében az egykor színes díszítések a koromtól megfeketedtek. Az elmúlt hat év restaurálási munkálatai azonban feltárták a templomban található műalkotások eredeti színeit és a korábban nem dokumentált feliratokat. „Három kulcsfontosságú felfedezés került napvilágra. Az első a görög-római kori egyiptomi építészet egyik legteljesebb polikróm alaprajza, illetve számos eddig ismeretlen felirat, amelyek először adják meg a csillagképek ókori egyiptomi megnevezéseit, az utolsó pedig mind a tizenkét állatövi jegy.”
Egyiptom egyik legfontosabb templomában tették a nagy felfedezést
„Az újra előkerült polikrómia segítségével könnyebben megérthetjük, hogy a görög-római korban hogyan valósult meg a templomdíszítés. Sokat elárul arról is, hogy milyen színeket használtak a felajánlások, mitológiai alakok és tárgyak stb. leírására vallási környezetben”.
Az idén megkezdett restaurálási munkálatok új szakaszában a déli belső falra és a nyugati hátsó fal déli részére összpontosítottak. Ott sárga és vörös pigmentek domináns színét tárta fel, amely ellentétben áll a dandarahi templomkomplexummal, egy másik fontos ókori egyiptomi helyszínnel, ahol a fehér és a kék dominál.
Christian Leitz, az egyetem szakértője elmondta, hogy a legnagyobb felfedezés ebben az évben az esznai király és istenségek ruházatának, koronáiknak és trónjaiknak számos festett részlete volt, ugyanis korábban egyáltalán nem láthatták őket a domborműveket borító vastag koromréteg miatt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban