5 ezer éves királyi sírt találhattak egy kínai lelőhelyen
Kínában egy 5000 éves királyi sírt tártak fel, melyben több mint háromszáz értékes leletet találtak. A sírkamra a Honan tartománybeli Vangcsuan lelőhelyről került elő egy, az adott korhoz képest hatalmas, mintegy 17 négyzetméteres területet foglal el.
A sír belső és külső koporsóból áll, és több mint 100 darab kerámiát, 200 különféle jáde tárgyat és állati csontmaradványokat is tartalmazott. A sírban talált leletek a szakértők szerint jelentős gazdagságot szimbolizálnak. A Vangcsuang lelőhelyen a Tavenkou-kultúrához köthető középső és késői időszak maradványait tárják fel, amely Kr. e. 4000 és 2600 közötti időszakra tehető, számolt be a Greek Reporter. A Honani kulturális és régészeti intézet és több egyetem közös ásatásokat végez itt 2023 óta. Csu Kuanghua, a pekingi Capital Normal University professzora elmondta, hogy „a legutóbbi felfedezés arra utal, hogy a lelőhely nem csupán egy egyszerű település, hanem egy ősi királyság központja lehetett”.
Ősi kultúra nyomaira bukkantak a kínai lelőhelyen a régészek
A régészeket lenyűgözte a leletek sokszínűsége, ami új képet adhat a Tavenkou-kultúráról és a környező őskori régiók népeiről.
#ChinaArchaeologyWeekly
New discoveries have been made at the jade and stone artifact “workshop”at the Sanxingdui site! In the research findings released on October 20, experts have identified 19 types of materials used for jade artifacts, showcasing a remarkably diverse range of… pic.twitter.com/SSamEj167S— ShanghaiEye🚀official (@ShanghaiEye) October 26, 2024
Csu szerint azonban a sírt kifosztották, mivel a király földi maradványai hiányoznak, és károkozás nyomait is észlelték. Úgy gondolják, hogy a király temetése után röviddel történt a sír megrongálása. „A sír tulajdonosának maradványait eltávolították, és számos értékes tárgyat elvittek a helyszínről. A koporsóban csak néhány lábujjcsont maradt, illetve a kis jáde díszeket szétszórták a koporsó körül, és sok szertartási penge szándékosan össze volt törve.”
A királyi síron kívül eddig összesen 45 sírt fedeztek fel a lelőhelyen, melyek közül 27-et már teljesen feltártak. Liu Hajvang, az ásatást vezető régészeti csoport tagja szerint néhány sír a Tavenkou-kultúra elit tagjaihoz tartozhatott. „Az igényesen kidolgozott kerámiák, a kő- és jáde tárgyak a munkamegosztás és a termelékenység akkori fejlettségét mutatják. A sírmellékletek gazdagsága szoros összefüggésben van a sírok méretével, ami azt jelzi, hogy már ekkor kialakult egy szociális hierarchia és osztályozódás.”
A királyi sírban talált leletek arra is utalnak, hogy a Vangcsuang lelőhely jelentős kereskedelmi központ és több ősi kínai kultúra találkozópontja lehetett. Li Hszinvej, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia egyik igazgatóhelyettese szerint „az ókori lakosokra egyértelműen hatással voltak a keleti, központi és a Jangce folyó medencéjéből származó kultúrák. Ezek a felfedezések bizonyítékot szolgáltatnak a korai kínai civilizáció kezdeti kapcsolataira, amelyek sokszínűségről tanúskodnak. Ez a lelőhely fontos példákat nyújt a különböző ősi régiók kulturális egyesülésének tanulmányozásához.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű