A történelem leghalálosabb napja során több mint 800 ezer ember vesztette életét
1556 január 23 a történelem egyik legsötétebb napja, a feljegyzések szerint ugyanis ekkor halt meg a legtöbb ember egyetlen természeti katasztrófa miatt.
A kínai Senhszi tartományban történt szerencsétlenséget egy egy óriási földrengés okozta, amely a Vejnan és Hua-hegy törésvonalánál történt elmozdulások miatt következett be.
Az epicentruma Huahszian város közelében volt, és becslések szerint 830 ezer áldozatot követelt, de pontosan senki sem tudja, hányan veszhettek oda.
A történelem folyamán még soha nem vesztette életét ennyi ember egy napon
A korabeli feljegyzések szerint az áldozatok egyharmada az összedőlő épületek, a löszfalakból épült lakások és földcsuszamlások miatt halt meg, míg a többi életet az ezt követő hetek betegségei és éhínsége oltotta ki, írja az IFLScience.
Noha a senhszi földrengés erőssége alapján nem tartozik a legpusztítóbbak közé, ugyanis “mindössze” 8 és 8,3 közé esett, a halálos áldozatok számát tekintve azonban ez volt a legszörnyűbb eset.
A második legnagyobb katasztrófát szintén Kínában, 1976-ban jegyezték fel, amikor 655 ezer ember vesztette életét egy 7,6-os erősségű földrengés miatt.
A globális népesség akkoriban még kevesebb mint félmilliárd fő volt, így a senhszi földrengés napja minden bizonnyal az emberiség legnagyobb arányú vesztesége volt, mindössze egyetlen nap leforgása alatt.
Ugyanakkor lehetséges, hogy ez az abszolút szám tekintetében is rekorder, bár nehéz pontosan megállapítani, melyik napon haltak meg a legtöbben.
Napjainkban, amikor a világ népessége meghaladja a nyolcmilliárdot, naponta átlagosan 170 ezren halnak meg. Egy-egy katasztrófa miatti tömeges haláleset ezt a számot még tovább emelheti.
Összehasonlításképpen, a második világháború során, 1945. március 9-10. éjjelén történt legpusztítóbb légitámadás, az „Operation Meetinghouse”, amely során egyetlen tokiói bombázás mintegy 100 ezer áldozatot követelt.
Kína gyakran szenved el hatalmas méretű természeti katasztrófákat
Ezzel szemben az 1945 augusztusában Hirosima és Nagaszaki ellen végrehajtott atomtámadások becslések szerint körülbelül 66, illetve 39 ezer ember életét oltották ki.
Továbbá az 1931-es Jangce-Huaj folyó árvizei a legnagyobb természeti katasztrófák között említhetők. Az áldozatok száma vitatott, de egyes becslések szerint Kína középső és keleti részein több mint 2 millióan haltak meg négy hónap alatt.
A senhszi földrengéstől számítva közel fél évezred telt el, de a világ még mindig nem tapasztalt olyan halálos napot, mint az az ominózus csütörtök volt 1556 januárjában.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért szeretjük a horrorfilmeket? 6 Meglepő ok, amiért szembenézünk félelmeinkkel
Oázisban bukkantak egy több mint 4 ezer éves erődített városra
Vajon a ‘félresikerült’ csillagoknak is lehetnek bolygóik?
Kit látna szívesebben Putyin a Fehér Házban?
Világelsőként termesztettek növényeket holdtalajban magyar kutatók
Egyszerű kőnek hitték, kiderült, hogy az eddigi legrégebbi ebihal fosszíliáját tartják a kezükben