Kutatók összefüggést találtak a sötét energia és a fekete lyukak között
Egy új elmélet szerint a fekete lyukak okozhatják a rejtélyes sötét energiát, amely a világegyetem gyorsuló tágulását eredményezi. A kutatók feltételezése szerint minél több fekete lyuk keletkezik, annál nagyobb nyomást gyakorol ez a fajta energia az univerzumra.
Egyre közelebb a megfejtés?
A Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) első éves mérései részben alátámasztják ezt az elméletet. Olybá tűnik, hogy a sötét energia sűrűsége az idő múlásával növekszik, ami összefügghet a fekete lyukak számával és tömegével, írja a Universe Today.
Visszatekintve a világegyetem kezdetére, közvetlenül az ősrobbanás után az univerzum olyan gyorsan tágult, hogy az meghaladta a fénysebességet. Itt nem a hagyományos értelemben vett sebességről van szó, hanem maga a téridő szövete tágult ekkora gyorsasággal.
Ezt az időszakot inflációs, vagy felfúvódásos korszaknak nevezzük. Az energia, amely akkor a tágulást hajtotta, hasonlít ahhoz a sötét energiához, amely a mai napig gyorsítja a világegyetem növekedését.
De mi is az a sötét energia?
Ez a feltételezett energiaforma világegyetem mintegy 68%-át teszi ki, és a legtöbb kozmikus jelenséggel ellentétben taszító hatást gyakorol. A csillagászok az 1990-es évek végén jöttek rá, hogy a távoli szupernóva-robbanások megfigyeléséből az univerzum gyorsuló tágulására lehet következtetni. Mostanáig azonban senki sem tudott további információkat szerezni arról, mi is valójában a sötét energia.
A Michigani Egyetem kutatói új tanulmányukban azt írják, hogy a sötét energiát fekete lyukak hozzák létre. Gregory Tarle professzor szerint a fekete lyukak középpontjában jelen van az a hatalmas gravitációs erő, amely az univerzum kezdetekor létezett. Az elméletük szerint, amikor egy hatalmas csillag összeomlik, anyaga sötét energiává alakulhat át.
A DESI – amely az arizonai Kitt Peak Nemzeti Obszervatórium 4 méteres Mayall távcsövére van szerelve – kulcsszerepet játszik ebben a kutatásban. A sötét energia vizsgálatához több tízmillió galaxis fényét elemzik, akár több milliárd fényév távolságból is. Ezekből az adatokból az univerzum tágulási ütemét is ki tudják számítani, méghozzá példátlan pontossággal.
A DESI adatainak elemzése során kiderült, hogy a sötét energia mennyisége az idő múlásával növekszik. Ez nem teljesen váratlan, de különösen érdekes, hogy a fekete lyukak számának növekedésével is összefügg.
Mivel a DESI immár teljes mértékben működőképes, a kutatók további megfigyeléseket végezhetnek, hogy nyomon követhessék a fekete lyukak növekedését, és véglegesen eldöntsék, vajon helytálló-e ez az izgalmas hipotézis.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra