Trump telefonbeszélgetésben figyelmeztette Putyint
A megválasztott amerikai elnök telefonon beszélt Putyinnal, hogy kifejtse álláspontját az ukrajnai háborúról.
Donald Trump csütörtökön telefonon beszélt Vlagyimir Putyinnal, és megvitatták az ukrajnai háborút – jelentette vasárnap a Washington Post az ügyet ismerő személyekre hivatkozva. A megválasztott amerikai elnök azt tanácsolta az orosz elnöknek, hogy ne súlyosbítsa az ukrajnai háborút, és emlékeztette őt „Washington jelentős katonai jelenlétére Európában” – jelentette a Post.
Emellett Trump érdeklődését fejezte ki az „ukrajnai háború mielőbbi rendezéséről” szóló további megbeszélések iránt. A választási kampány során Trump azt mondta, hogy „egy napon belül” megoldást találna a háború befejezésére, de nem fejtette ki, hogyan tenné ezt.
Egy, a hívásról tudó volt amerikai tisztviselő szerint Trump valószínűleg nem akarja második elnöki ciklusát az ukrajnai háború eszkalációjával kezdeni, ami „arra ösztönzi, hogy meg akarja akadályozni a háború súlyosbodását”. Trump a médiajelentések szerint szerdán Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is beszélt.
A Postnak adott nyilatkozatában Steven Cheung, Trump szóvivője azt mondta: „Trump elnök döntő módon történelmi választást nyert, és a világ vezetői tudják, hogy Amerika visszatér a világszínpadra. Ezért a vezetők megkezdték a 45. és 47. elnökkel való szorosabb kapcsolatok kialakítását, mert ő a globális békét és stabilitást képviseli”.
Biden is beszélt Trumppal
Biden szerdára meghívta Trumpot az Ovális Irodába, és vasárnap Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó azt mondta, hogy Biden legfőbb üzenete az lesz, hogy elkötelezett a békés hatalomátadás biztosítása mellett. Beszélni fog Trumpnak arról is, hogy mi történik Európában, Ázsiában és a Közel-Keleten.
„Biden elnöknek a következő 70 napban lehetősége lesz arra, hogy a kongresszus és az újonnan hivatalba lépő kormányzat előtt azt az érvet képviselje, hogy az Egyesült Államoknak nem szabad elsétálnia Ukrajnából, hogy az Ukrajna hátrahagyása még nagyobb instabilitást jelent Európában” – mondta Sullivan a CBS-nek.
Az Egyesült Államok több tízmilliárd dollár értékű amerikai katonai és gazdasági támogatást nyújtott Ukrajnának azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában megszállta azt, olyan finanszírozást, amelyet Trump többször is bírált és más republikánus törvényhozókkal közösen ellene uszított.
Ukrajna nem járult hozzá
Az ukrán külügyminisztérium vitatta a Washington Post cikkében szereplő állítást, miszerint Kijevet tájékoztatták a hívásról, és nem tiltakozott a beszélgetés lefolytatása ellen. „Hamisak azok az értesülések, amelyek szerint az ukrán felet előzetesen tájékoztatták volna az állítólagos hívásról. Ezt követően Ukrajna nem támogathatta vagy ellenezhette a hívást” – mondta Heorhij Tykhyi külügyminisztériumi szóvivő a Reutersnek.
Pénteken a Kreml azt mondta, hogy Putyin kész tárgyalni Ukrajnáról Trumppal, de ez nem jelenti azt, hogy hajlandó lenne változtatni Moszkva követelésein.
Nemzetközi egyezség – de terv még nincs
Június 14-én Putyin meghatározta a háború befejezésének feltételeit: Ukrajnának fel kell hagynia NATO-ambícióival, és ki kell vonnia csapatait négy, Oroszország által követelt területről. Ukrajna ezt elutasította, mondván, hogy ez egyenlő lenne a kapitulációval, és hogy Zelenszkij egy „győzelmi tervet” terjesztett elő, amely további katonai támogatás kérését tartalmazza a nyugattól.
Szintén vasárnap Trump beszélt Olaf Scholz német kancellárral. „A kancellár hangsúlyozta, hogy a német kormány kész folytatni a két ország kormánya közötti több évtizedes sikeres együttműködést. Megállapodtak abban is, hogy együtt fognak dolgozni az európai béke helyreállításáért” – közölte a német kormány szóvivője.
Trump a múlt héten a dél-koreai elnökkel, Jú Szuk Yeollal folytatott telefonbeszélgetésén azt mondta, hogy az Egyesült Államok érdekelt a Szöullal való együttműködésben a hajóépítő iparban, különösen a haditengerészeti hajóépítésben, valamint „a valódi béke és jólét előmozdításában az ázsiai-csendes-óceáni térségben” – mondta a dél-koreai vezető.
„A Krímnek vége”
Trump Putyinnal folytatott telefonbeszélgetése mindössze egy nappal azután történt, hogy Bryan Lanza, Trump egyik vezető politikai tanácsadója a BBC-nek azt mondta, hogy Ukrajnának a béke elérésére kellene összpontosítania a „győzelmi vízió” helyett.
„Amikor Zelenszkij azt mondja, hogy csak akkor hagyjuk abba ezt a harcot, csak akkor lesz béke, ha a Krím visszakerül, akkor van egy hírünk Zelenszkij elnöknek: A Krímnek vége” – mondta Lanza a BBC-nek.
A megjegyzéseit követően Trump szóvivője azt mondta, hogy Lanza „a kampány megbízottja volt”, és hogy „nem dolgozik Trump elnöknek, és nem beszél a nevében”.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
Ezért ébredünk fel az ébresztő megszólalása előtt 5 perccel
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában