Elképesztő méretű aranylelőhelyre bukkantak Kínában
Kínai tudósok egy hatalmas, eddig ismeretlen aranylelőhelyre bukkantak a Hunan tartomány északkeleti részén található Wangu aranymezőnél.
A szakértők szerint az új lelőhely a világ legnagyobb ismert készlete lehet, amely az előzetes becslések szerint akár ezer tonna ércet is rejthet a mélyben, és akár 3 ezer méteres mélységig is terjedhet, írja a Live Science.
A jelenlegi feltárások során 2 ezer méteres mélységig már több mint 300 tonnányit találtak, amelyek rendkívül jó minőségűek, tonnánként akár 138 grammot is tartalmaznak, ami jóval meghaladja a globális átlagot.
Az újonnan felfedezett készlet értéke a becslések szerint meghaladja a 83 milliárd dollárt
A geológusok több mint 40 eret azonosítottak, amelyek közül sokban szabad szemmel is látható. A lelőhely körüli tesztfúrások során további jelentős tartalékok nyomaira bukkantak, ami arra utal, hogy a környéken további nagy lelőhelyek rejtezhetnek.
A felfedezés globális jelentőségű, ugyanis a világpiaci ára a hírek hatására rekordközeli szintre, kilogrammonként 95 240 dollárra – átszámolva 37,3 millió forintra – emelkedett, ami alig marad el az év elején elért történelmi csúcstól.
Kína már így is a világ legnagyobb aranytermelője, 2023-ban a globális kitermelés mintegy 10%-át adta. Azonban az ország aranyfogyasztása jóval meghaladja a saját termelését, ugyanis háromszor annyit használ fel, mint amennyit belföldön bányásznak.
Emiatt Kína jelentős mértékben függ az importtól, különösen olyan országokból, mint Ausztrália és Dél-Afrika. Bár az új lelőhely csökkentheti ezt a függőséget, még a teljes készlet is mindössze 1,4 évre elegendő Kína jelenlegi szükségleteihez.
Óriási mennyiség, de Kínának ennyi arany sem elég
Az emberiség eddig összesen körülbelül 234 332 tonnányit termelt ki történelme során, amelynek több mint kétharmada az 1950-es évek óta került a felszínre.
Ez hatalmas mennyiségnek tűnhet, de ha az összes eddig kibányászott aranyat megolvasztanánk, csupán egy 22-3 méter széles kockát kapnánk.
A felfedezés a Wangu aranymező hírnevét is tovább növeli, és hosszú távon jelentős hatással lehet a globális piacra, valamint a bányászati iparra.
Emellett fontos kérdéseket vet fel az aranykészletek fenntartható kitermelése és felhasználása kapcsán is, hiszen a természeti erőforrások kimerülése globálisan egyre nagyobb problémát jelent.
Az ilyen felfedezések nemcsak gazdasági jelentőségűek, hanem rávilágítanak arra is, hogy a modern technológiák segítségével mennyi rejtett kincs vár még feltárásra a Föld mélyében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lenyűgöző bolygóegyüttállást láthatunk december elsején
Utazás Sárdzsába, az Emirátusok kulturális központjába – képgaléria
8 ezer kilométernyi óceán lehet az Uránusz és a Neptunusz felszíne alatt
A Seuso-kincs felmérhetetlen értéke és bűnügyekkel tarkított, zavaros utóélete
Csak mostanra sikerült megfejteni a világ legfurcsább uborkaféléjének titkát
160 kilométeren keresztül húzta horgonyát a kínai hajó, amely elvágta a kábeleket a Balti-tengeren