Végre megfejtettek egy holt nyelven íródott ősi feliratot
Egy ősi anyaistennőnek íródott az a régóta megfejthetetlennek gondolt felirat, amelyet most egy tanulmányban végre elmagyaráztak.
2600 éve megfejtetlen felirat
A Törökországban magányosan álló Arslan Kaya sziklaszobor már 2600 éve őrzi titkát. Az időjárás viszontagságai és kincskeresők rongálásai miatt a homokkőalap erősen erodálódott, az eredetileg szfinxekkel, oroszlánokkal és istennőkkel díszített szobor részletei mára alig felismerhetők, írja az IFLScience. A szobor alján található feliratot 1884-ben jegyezte le először William Mitchell Ramsay régész, aki “hosszú, keskeny frígiai karakterekről” számolt be, de úgy vélte, a szobron lévő szöveget szinte lehetetlen megfejteni. Évtizedeken keresztül a kutatók mindössze néhány olvasható részletet találtak, amely többnyire a jó fényviszonyoknak volt köszönhető.

Az Arslan Kaya sziklaszobor Törökországban. Fotó: Ingeborg Simon/Wikimedia
Mark Munn, a Penn State Egyetem professzora, valamint a szóban forgó tanulmány szerzője saját fotókat készített a szoborról és a feliratról, és azokat a korábbi kutatások során készült legjobb fotókkal hasonlította össze. Ennek eredményeként úgy látja, hogy a felirat a „Materan” szót tartalmazza, amely az „Anya” (Matar) istenség nevének vagy címének tárgyesete. A tanulmány szerint ez a felirat valószínűleg az szobron lévő, mára elveszett istennő ábrázolására utalhatott.
Máshol is találtak hasonló utalásokat
Ez egy különleges megfigyelés, mivel bár más frígiai emlékeken is találhatók az anyaistennőre utaló szövegek, az Arslan Kaya az egyetlen, amelyen a szobor és az írás egyszerre szerepelt. Más helyeken a szobrot feltehetően mozgatható változatban helyezték el, míg itt az alakot a sziklába faragták.
Munn szerint a felirat egy hosszabb szöveg része lehetett, amely tartalmazta annak nevét, aki a szobrot építtette, valamint valószínűleg egy, az anyaistennőnek adott jelzőt is. Példaként említi az Arslan Kaya közelében található Areyastis-emlékművet, ahol az anyaistennőt „materan areyastin” névvel illették. Bár az utóbbi szó pontos jelentése még mindig rejtély, az ilyen feliratok kulcsfontosságúak az ókori anatóliai nyelvek és kultúrák megértésében.
Az eredményeket a Kadmos tudományos folyóiratban tették közzé.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében
A kutatók szerint ez az egy földi életforma képes lenne megélni a Marson