Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Vlagyimir Putyin szerint az Oresnyik, vagyis a közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta, amellyel nemrégiben büszkélkedett, megszüntetheti a nukleáris fegyverek alkalmazásának szükségességét.
Putyin szerint nem kell atomfegyver, ha van elegendő Oresnyik
A Kreml közleményében az orosz elnök kifejtette, hogy most nem a nukleáris doktrínára, hanem az Oresnyik fejlesztésére van szükségük, mert ha elég ilyen modern fegyverrendszerünk van, akkor gyakorlatilag megszűnikk a nukleáris fegyverek alkalmazásának szükségessége. Putyin a nukleáris képességű Oresnyikről beszélt, amelyet Oroszország először november 21-én lőtt ki Dnyipro városára. Alapja az RSz-26 Rubezs interkontinentális ballisztikus rakéta. A szóban forgó darab a jelentések szerint hat hagyományos robbanófejet hordozott, és hatótávolsága akár 5 ezer kilométer is lehet, írja a Newsweek.
A Dnyipro elleni bevetése riadalmat keltett Moszkva atomfegyverkezési szándékaival kapcsolatban, mivel egybeesett Putyin orosz nukleáris doktrína hivatalossá tételével, amely csökkenti a nem hagyományos fegyverek alkalmazásának küszöbét. Ráadásul az incidens előtt néhány nappal a Biden-kormányzat felbosszantotta Moszkvát, mivel engedélyezte Ukrajnának, hogy orosz területen belül nagyobb hatótávolságú ATACMS-eket használjon.
Putyin továbbá azzal dicsekedett, hogy a hangsebesség tízszeresével repülve a rakéta lényegében immunis bármilyen rakétavédelmi rendszerrel szemben. Azt is mondta, hogy a fegyver olyan erős, hogy még a hagyományos robbanófejekkel felszerelt rakéták is olyan pusztító hatásúak lehetnek, mint egy nukleáris csapás, és képesek földalatti bunkereket megsemmisíteni.
Nem szigodorik a nukleáris doktrína, csak átalakul
Az orosz vezető a civil társadalom és az emberi jogi tanács ülésén Marina Ahmedova újságíró kérdéseire válaszolt, ahol szóba került az ország nukleáris doktrínája is. Putyin erre csak annyit mondott, hogy nem szigorítják azt, hanem javítják, hozzátéve, hogy „ezért minden irányban meglehetősen óvatosan, sőt, azt mondanám, visszafogottan viselkedünk”. Ahmedova nemrégiben az állami médiának azt mondta, hogy Ukrajna csak a Nyugatot hibáztathatná, ha Moszkva nukleáris csapást mérne rá, ugyanis elmondása szerint „ha a NATO ballisztikus rakétái Ukrajnából Oroszországba repülnek, az ukránok lesznek az elsők, akiket kiirtanak”.
Az új doktrína most már „kritikus fenyegetésről” beszél a „szuverenitás”, valamint a „területi integritás” tekintetében mind Oroszország, mind Fehéroroszország számára, amelynek vezetője Alekszandr Lukasenka, Putyin legközelebbi szövetségese. A múlt héten Lukasenka arra kérte Putyint, hogy az Oresnyiket Fehéroroszország területén telepítse, és azt mondta, hogy erre a célra legalább 30 potenciális helyszín van az országban.
A fehérorosz ellenzéki Franak Viačorka szerint azonban „az Oresnyik tervezett telepítése vakmerő lépés a Nyugat provokálására és a helyzet eszkalálására, bár katonailag nem hoz nagy változást, ugyanis ez csak a fehérorosz függetlenség újabb elárulása”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra
Megoldották a teniszpálya alól előbukkant visegrádi templom rejtélyét
Péntek éjjel érkezik a Geminidák, az év legszebb meteorraja