500 éves harci sisakot találtak egy régészeti ásatáson Visegrádon – FOTÓK
A visegrádi régészeti ásatások során figyelemre méltó leletegyüttesre bukkantak, amely rávilágít a régiót a 16-17. században alakító heves ostromokra. A leletek között van egy ritka kabassisak töredéke is, amely a korszak egyik legfontosabb katonai felszerelése.
Régészeti felfedezések Visegrádon
Ahogy arról már beszámoltunk , a visegrádi régészeti felfedezések fényt derítettek a középkori építészeti újításokra. A szakértők 3D szkennelés segítségével rekonstruálták a ferences templom szentélyének boltozatát, és összekötötték azt a bécsi Szent István-templomban őrzött tervekkel. Különösen Anton Pilgram, az úttörő építőmester faragványai mutatják, hogy Visegrádon már korán alkalmazta az íves bordásboltozatot, amelyet később Bécsben finomítottak. Ez a mérföldkő, amely a Visegrádi Reneszánsz Fejlesztési Program része, a város gazdag kulturális örökségét és a közép-európai építészetre gyakorolt hatását ünnepli. Kapcsolódó cikk: Megoldották a teniszpálya alól előbukkant visegrádi templom rejtélyét
Új leletek
Az Országos Régészeti Intézet szerint a Visegrádi Citadella Anjou-kori szárazárkában végzett régészeti feltárások során rengeteg leletet tártak fel, amelyek közül sok a kora újkorban lezajlott ostromokhoz kapcsolódik. A felfedezések között kézifegyverek töredékei, ágyúgolyók, nyílhegyek, valamint szúró- és vágófegyverek maradványai találhatók, amelyek mind a 16. század közepéről a 17. század elejére datálhatók. A konfliktus intenzitását jól mutatja a kézifegyverek lőszereinek és a csákányok sérüléseinek jelenléte számos tárgyon, amelyek a történelem e viharos időszakában a fellegvárban és környékén vívott ádáz csatákat tükrözik.
Cabasset sisak
Az egyik legszembetűnőbb lelet egy töredékes cabasset sisak, egy olyan kúpos gyalogsági sisaktípus, amelyet a 16-17. században Európa-szerte széles körben használtak. A sisakot a pereme mentén réz rozetták díszítik, és hátulján díszes réz tollforgató található. Ez a kialakítás arra utal, hogy a sisak egy katona, valószínűleg egy Habsburg zsoldosé volt, és a tizenötéves háború alatt vagy után a fegyverzetük része volt.
A Visegrádi Múzeum gyűjteményében található hasonló sisakokkal való összehasonlítás még inkább kiemeli a lelet egyediségét. A Salamon-torony kiállításon látható példányon ugyanaz a tollforgó található, így pontos párhuzamot alkot, míg a palotai fegyverkiállításon látható másik sisak egyszerűbb kialakítású, ami a gyalogosok által akkoriban használt gyakoribb felszereléstípusra utal.
A visegrádi ásatás része a nagyobb Visegrádi Reneszánsz projektnek, amelynek célja a térség kulturális örökségének megőrzése és népszerűsítése. A Várkapitányság Kft. által irányított projekt tovább világítja meg Visegrád jelentős szerepét a közép-európai történelemben. Ez a kabassisak, töredékes állapota ellenére, értékes történelmi információkkal szolgál a jól datált régészeti kontextusnak köszönhetően, amelyet a kísérő numizmatikai leletek is segítenek.
Olvasd el ezt is még: Újabb öt alkalom, amikor a középkori magyar történelem másképpen alakulhatott volna
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan szállíthatjuk haza szabályosan a karácsonyfát? Íme a hatóság tanácsai!
Évtizedek óta nem tudják megfejteni a tudósok az idegen növény fosszília rejtélyét
Trump beleállt az EU-ba: több amerikai olajat és gázt vásároljunk, vagy extra vámokkal fog büntet
Mit kezd Trump elnök a kínai kiberkémkedés fokozódásával?
Négy francia állampolgár szabadon engedése Burkina Fasóban: Marokkó királya közvetített
Ha hiszed, ha nem, Törökország síeléssel és más téli szórakozási élményekkel is vár