Elrontjuk a gyerekeinket? A túl sok ajándék veszélyes hatásai
Karácsony közeledtével szülőként gyakran elhatározzuk, hogy következő évben kevesebb stresszel és rohanással készülünk az ünnepekre. Azonban a mindennapok sodrásában ez az elhatározás szinte mindig feledésbe merül, és magunkat hajszoljuk túl az ünnepi készülődés során. A kisgyermekes családok számára az adventi időszak már az első naptól kezdve feladatok sorozatát hozza: adventi naptárak megtöltése, karácsonyi díszek beszerzése, ünnepi dekorációk, vásárok látogatása, mézeskalácssütés, saját készítésű koszorúk barkácsolása. Ehhez társul az ajándékok beszerzése, a fa feldíszítése – mindezeket gyakran titokban, a gyermekek alvásidejében végezzük, hogy az ünnep varázsa érintetlen maradjon. Tökéletességre törekszünk, de a túlzott elvárások végül inkább nyomásként nehezednek ránk, és az ünnepi hangulat helyett kimerültséget hoznak.
Az ajándékozás csapdája
Az ajándékvásárlás során szülőként könnyen áteshetünk a ló túloldalára. Hans-Otto Thomashoff német pszichiáter szerint azok a szülők, akik bűntudatot éreznek a gyermekeikkel töltött kevés idő miatt, hajlamosak ezt túlzó ajándékokkal kompenzálni írja a Koloknet.
„A túl sok vagy túl drága ajándékok valójában nem tesznek jót a gyerekeknek” – magyarázza Thomashoff. A szakértő szerint a gyermekek könnyen hozzászoknak a bőséghez, és idővel követelőzővé, önzővé válhatnak, sőt, nárcisztikus vonásokat is kialakíthatnak. Az ilyen környezetben felnövő gyermekek pedig nem készülnek fel megfelelően a való világ kihívásaira.
A dopamin szerepe az ajándékozásban
A mai szülők helyzetét tovább nehezíti a reklámipar hatása. A célzott hirdetések mindenhol elérik a gyermekeket, gyakran irreális elvárásokat támasztva feléjük. A gyerekek egy idő után úgy érezhetik, csak a legújabb kütyük vagy drága ajándékok teszik őket boldoggá. Neurobiológiai szempontból sem előnyös a túlzásba vitt ajándékozás. Az agy jutalmazási rendszere, amely dopaminnal működik, rövid távon ugyan boldogságérzetet nyújt, de hamar újabb stimulációra vágyik. Ez a folyamat hasonlít a függőségek kialakulására, hiszen az ajándékok által nyújtott öröm nem tartós, és mindig több kell belőle.
Hogyan kezelhetik a szülők a karácsonyi stresszt és bűntudatot?
A szülők számára fontos, hogy reális elvárásokat állítsanak maguk elé az ünnepi időszakban. Nem kell minden tökéletesnek lennie; a szeretetteljes légkör sokkal fontosabb. A bűntudat csökkentésére érdemes a fókuszt az együtt töltött időre helyezni, hiszen a gyerekek számára ez az igazán értékes.
Tippek a mentális egyensúly fenntartására az ünnepi időszakban
A tervezés kulcsfontosságú: készítsünk listát a legfontosabb teendőkről, és ne féljünk nemet mondani, ha valami túl soknak tűnik. A napi rutin és az elegendő pihenés megőrzése segíthet az érzelmi stabilitásban. Emlékezzünk arra, hogy a karácsony nem a tökéletességről szól, hanem a szeretetről és a nyugalomról.
Hogyan kommunikáljunk a gyerekekkel az anyagi korlátokról?
Őszintén és az életkoruknak megfelelően beszéljünk a pénz értékéről és az anyagi lehetőségekről. Elmagyarázhatjuk, hogy az ünnep nem a drága ajándékokról szól, hanem az együttlétről és az örömről. A gyerekekkel közösen készített saját ajándékok nemcsak költséghatékonyak, de értékes tanítást is adhatnak a kreativitás és az erőfeszítés fontosságáról.
Az ünnep igazi értékei
Az agykutatások világosan rámutatnak, hogy a boldog és kiegyensúlyozott élet alapjai nem az anyagi javakban rejlenek, hanem a minőségi emberi kapcsolatokban. Karácsony környékén a szülők legfontosabb feladata az, hogy példát mutassanak a gyermekeknek a harmonikus családi kapcsolatok kialakításában és ápolásában. Thomashoff egy fontos üzenettel egészíti ki gondolatait:
„Azok a szülők, akik saját jólétüket feláldozzák a gyerekeikért, nehezen tudják megmutatni a kiegyensúlyozott élethez szükséges értékeket.” Az ünnep valódi célja tehát nem az ajándékok számában vagy értékében rejlik, hanem abban, hogy együtt, szeretetteljes légkörben töltsük az időt szeretteinkkel.
Ezt is érdemes elolvasni:
Hogyan segíthet a pszichológia a mindennapi életben?
Munkahelyi karácsony: a szakértő szerint ezt a 6 dolgot NE csináld!
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pillanatképek a pálos rend történetéből: alázattal az Isten nagyobb dicsőségéért
Hogyan szállíthatjuk haza szabályosan a karácsonyfát? Íme a hatóság tanácsai!
Évtizedek óta nem tudják megfejteni a tudósok az idegen növény fosszília rejtélyét
Trump beleállt az EU-ba: több amerikai olajat és gázt vásároljunk, vagy extra vámokkal fog büntet
Mit kezd Trump elnök a kínai kiberkémkedés fokozódásával?
Négy francia állampolgár szabadon engedése Burkina Fasóban: Marokkó királya közvetített