Kikényszerítheti Trump a békét 2025-ben?
A megválasztott amerikai elnök korábban azt ígérgette, 24 órán belül véget vet az ukrajnai háborúnak. A törekvés a békére egyértelmű, de mire számíthatunk pontosan?
Donald Trump Volodimir Zelenszkij és Vlagyimir Putyin orosz elnököt figyelmeztette, hogy amint visszatér a Fehér Házba, 2025 elején mindkét férfit tárgyalóasztalhoz kívánja kényszeríteni. Trump mindkét fél számára Amerika döntő katonai erejét használta fel ösztönzésként, azzal fenyegetőzött, hogy kivonja Ukrajnából a kulcsfontosságú amerikai forrásokat, ha Zelenszkij nem hajlandó tárgyalni, és fordítva, hogy jelentősen növeli azokat, ha Putyin elutasítja.
A Newsweek szakértőket kérdezett róla, hogy mekkora eséllyel kényszerítheti Trump a békét és milyen eredményre számíthatnak az országok.
A béke feltételei
Fabrice Pothier, a NATO korábbi politikai tervezési igazgatója leszögezte: ahhoz, hogy a béke megmaradjon, a szerződésnek igazságosnak kell lennie. Ukrajna egyértelműen jelezte kompromisszumkészségét, de ha az ukrán nép nem érzi igazságosnak a megállapodást, akkor kevés érdeke fűződik ahhoz, hogy belemenjen egy rossz alkuba.
Az igazságos megállapodáshoz az Egyesült Államok által támogatott szilárd biztonsági garanciákra lesz szükség Ukrajna számára. A NATO-tagság a végső biztonsági garancia – de a köztes időszakban kritikus fontosságú, hogy az európai NATO-szövetségesek megmutassák Trumpnak, hogy hajlandóak vállalni a garanciák terhét.
Nehéz lesz mit kezdeni az oroszok zsarolásával
Kateryna Stepanenko, a Háborúkutató Intézet Oroszország-elemzője sem tartja valószínűnek, hogy 2025-ben békemegállapodás születik Ukrajna és Oroszország között, mivel a Kreml továbbra is kitart eredeti célja, az ukrán állam teljes megsemmisítése, az ukrán kormány kapitulációja és az ukrán hadsereg felszámolása mellett.
A Kreml ezeket a megingathatatlan követeléseket eszközként használja arra, hogy meggyőzze az Egyesült Államokat és a Nyugatot, hogy hagyjanak fel az Ukrajnának nyújtott támogatásukkal, és hogy úgy tüntesse fel magát, mint aki képes túlélni az Egyesült Államok és a Nyugat Ukrajnának nyújtott támogatását.
Törékeny egyezményt szülne
Vlagyimir Milov, volt orosz energiaügyi miniszterhelyettes szerint kényszerből 2025-ben létrejöhet egy orosz-ukrán békemegállapodás, de bármilyen tűzszüneti megállapodás valószínűleg korai lesz, ezért törékeny és hajlamos a jövőbeni összeomlásra.
Kori Schake, az American Enterprise Institute vezető munkatársa és a Kül- és Védelempolitikai Tanulmányok igazgatója attól tart, 2025-ben csak egy katasztrofális békeegyezmény valószínűsíthető, mert Oroszország valószínűleg nem fog megelégedni a már birtokában lévő területekkel, hiszen lassan sikeresek lesznek a harctéren.
Az egyetlen másik lehetséges változást az jelentheti, ha a Trump-adminisztráció szankciókat vezet be az orosz olajra, ami túl költségessé teszi a háború folytatását Oroszország számára.
Tűzszünet vagy hidegbéke
Charles Kupchan, a Külkapcsolatok Tanácsának vezető munkatársa szerint a 2025-ös tűzszünet valószínű, de egy hivatalos szerződés meglehetősen valószínűtlen. Oroszország és Ukrajna megegyezhet a de-eszkalációban, és a meglévő frontvonalat egyfajta határvonallá alakíthatja.
De a tágabb kérdésekben – például Ukrajna geopolitikai igazodásáról és az Oroszország által megszállt ukrán területek státuszáról – nem lesz megállapodás. Az eredmény inkább egy befagyasztott konfliktus lesz, mint tartós béke.
Anne-Marie Slaughter, az Egyesült Államok Külügyminisztériumának korábbi politikai tervezési igazgatója sem hisz a 2025-ös békemegállapodásban, de akár tűzszünetet is köthetnek, amely egy de facto hidegbékévé nyúlhat.
Egy tűzszünet Oroszországnak nagyon is szükséges lélegzetvételhez juttatná; Zelenszkijnek esélyt adna arra, hogy felmérje a megváltozott politikai környezetet az Egyesült Államokban és Európában, miközben újra felfegyverkezik; Trumpnak pedig egy korai győzelmet, amelyet annak bizonyítékaként ünnepelhet, hogy képes a háborúk befejezésére, ami nem ugyanaz, mint a béke megteremtése.
Dr. Jamie Shea, munkatárs, a Chatham House Nemzetközi Biztonsági Programjának tagja szerint Ukrajna nyilvánvalóan kimerült. Ezért érdeke, hogy most tűzszünetet kössön és béketárgyalásokat folytasson, mielőtt még több területet veszít Oroszországgal szemben.
A támogatók is kimerültek
Az USA és több európai ország is tárgyalásra fogja kényszeríteni Zelenszkijt, az USA azért, mert belefáradt Ukrajna támogatásába, az európaiak pedig azért, mert kifogynak a Kijevnek adható fegyverekből, és ezek közül a fegyverek közül sok egyébként is az Egyesült Államokban készül.
De egy valódi béke 2025-re valószínűtlennek tűnik, mivel Ukrajna biztonsági garanciákat követel NATO-tagság vagy külföldi békefenntartók a területén. A NATO és az EU számára nagy kérdés, hogy miként akadályozzák meg a további orosz agressziót, és hogyan integrálják a szuverén ukrán állam maradékát a struktúráikba, miközben stabilizálják a Moszkvával való kapcsolataikat, és elkerülnek egy általános európai háborút.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogy került egy 16. századi portugál felfedező hajó a sivatagba?
Miért kell még mindig repülési üzemmódban tartanunk a telefonunkat a repülő fedélzetén?
KÉPEK: Befejeződött a Vöröskereszt-székház felújítása
Honnan tudjuk, hogy melyik vulkán szunnyad, és melyik jelent ránk veszélyt?
Mutatjuk: döbbenetes jóslatok érkeztek 2025-re
Világhírűvé váltak a magyar barlanglakások a Dűne: Prófécia sorozatnak köszönhetően