A Titanic magyar utasa és az arannyal bélelt kabát titka
A Titanic katasztrófája a 20. század egyik legismertebb tragédiája. A jéghegynek ütköző luxushajó több mint 1500 áldozatot hagyott maga után. Bár sokan nem tudják, egy magyar származású utas is szerepelt az elhunytak listáján, akinek különleges története az arannyal bélelt kabát köré fonódik.
Weisz Lipót: Egy magyar, aki a Titanic fedélzetén vesztette életét
Weisz Lipót, akit angolosan Leopold Weisz néven is emlegettek, a Veszprém megyében található egyik kis településen született az 1870-es években. A zsidó származású fiatalember családjától távol, Angliában kezdett új életet, ahol tanulmányai során megismerkedett Mathilde Françoise Pëde-del. Ez a találkozás nemcsak élete nagy szerelmét hozta el számára, hanem egy új kaland kezdetét is jelentette írja a Maxinewz.
A döntés, ami megváltoztatta az életüket
Weisz és felesége Kanadában akartak új életet kezdeni. Először a Lusitania fedélzetén tervezték az utazást, azonban a szénbányászok sztrájkja miatt kénytelenek voltak másik hajóra váltani. Így kerültek a Titanic másodosztályú kabinjába, amely az akkori viszonyok között is luxusnak számított.
Az arannyal bélelt kabát legendája
Weisz Lipót alapos és előrelátó ember volt. Úgy döntött, hogy egy jelentős összegű, 15 000 dollár értékű aranyrudat rejt kabátja bélésébe, ezzel biztosítva családja jövőjét az új világban. Ez az elővigyázatosság azonban tragikus fordulatot vett.
A végzetes éjszaka
1912 április 14-én a Titanic jéghegynek ütközött. A pánik gyorsan elhatalmasodott a fedélzeten. Miközben Mathilde számára sikerült helyet találni az egyik mentőcsónakban, Lipót úgy döntött, hogy a hajón marad. Az arannyal bélelt kabátja is nála volt, amely később kulcsfontosságú szerepet játszott az azonosításában.
Az arany és a holttest megtalálása
A tragédia után Lipót holttestét megtalálták a mentőcsapatok. A zsebében lévő arany segített a személyazonosságának megállapításában. Az értéktárgyakat visszajuttatták özvegyének, Mathilde-nak, aki így anyagi biztonságban tudta folytatni életét Kanadában.
Mathilde új élete
A katasztrófa után Mathilde visszatért Kanadába, ahol az arany révén új életet kezdett. Később újraházasodott, és egészen 1953-ig élt. Lipót sírhelye Montreálban található, de pontos helyét ma már nem ismerjük.
Egyéni sorsok a Titanic árnyékában
A Titanic katasztrófája sok ezer ember életét formálta át. Lipót és Mathilde története is rámutat arra, hogy a nagy történelmi események mögött mindig ott rejlenek az egyéni tragédiák és emberi drámák. Weisz Lipót emléke örökre a Titanic történetének része marad, aranyrudakkal bélelt kabátja pedig szimbólumává vált annak az előrelátásnak és tragédiának, amely élete végéig kísérte.
Ezt is érdemes elolvasni:
120 méter mélyen, a Nagy Kék Lyukban tettek ijesztő felfedezést a búvárok
A halálba zuhant az űrhajós, ezek voltak utolsó szavai
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megfejtették az 1831-es vulkánkitörés rejtélyét, amely majdnem kiirtotta a világot
Mik az világegyetem legfényesebb objektumai?
A Székely Hadosztály, az 1918-ban alapított Erdélyt védő katonai csoport
A Vörösmarty tér: Budapest ki nem mondott főtere
A végbéldugókat eredetileg a fejfájás, pattanások és őrület kezelésére fejlesztették ki
VIDEÓ: Hangyák kontra emberek: Van, amiben még a hangyák is levernek minket