Az utolsó magyarországi boszorkányper vádlottja jó okkal vallotta magát bűnösnek
Európában a boszorkányperek a középkortól egészen a 18. századig tartottak, és Magyarország sem maradt ki ebből.
A vádak gyakran személyes ellenszenvből vagy babonás félelemből eredtek, és a legtöbb esetben már az is elegendő bizonyíték volt, ha valaki különcnek tűnt, magányosan élt, vagy furcsa hóbortjai voltak. Ha egy gazda tehene megbetegedett, vagy a termése tönkrement, gyakran a szomszédját hibáztatta, és ha az visszaszólt, akár boszorkánysággal is megvádolhatta.
Klisésen hangzik, de szinte bármi miatt megvádolhattak bárkit
Ma már tudjuk, hogy a boszorkák nem valódiak, azonban az emberek egészen 1756-ig teljesen biztosak voltak a létezésükben. Ekkor zajlott ugyanis az utolsó ilyen per Magyarországon Fazekas Julianna, egy Békés megyei parasztasszony ellen, akit azzal vádoltak, hogy szemmel veréssel betegségeket okozott és kapcsolatban állt az ördöggel, számolt be a Maxi Newz. Az ügyet a kor szokásai szerint világi és egyházi hatóságok közösen vizsgálták. A per egyik tanúvallomása így szólt:
Vót olyan eset is. Hogy idősebb, mint az én fiam, itt lakott a szomszédba, ne, Maris néni, oszt ő neki fia született. Oszt bement oda – de nem idevalósi asszony vót -, bement, megnézte. És a gyerek meghalt. Fel se ébredt, úgy elaludt, hogy meghalt. Hogy megnézte
A perekben az egyház szerepe sem elhanyagolható, ugyanis írásos bizonyítékok tanúsítják, hogy a kínvallatás alatt sok vádlott “beismerte” a vádakat. Egy, a szabadulás reményében kiötlött vallomás akkoriban elegendőnek számított az elmarasztaláshoz. Fazekas Julianna esetében is így jártak el. A vádakat általában egyszerű falusiak emelték, de a hatóságok gyakran különösebb vizsgálat nélkül is elindíthattak pereket, és gyakorlatilag bárki megvádolhatott bárkit boszorkánysággal, ha úgy érezte, az illető kárt okozott neki, és a vádakat sokszor irigység vagy félelem motiválta.
A boszorkányperek során a bűnösnek nyilvánított személyek szigorú büntetéssel néztek szembe. A középkorban a boszorkányságért máglyahalál járt, de a 18. századra a halálos ítéletek száma jelentősen csökkent. Mária Terézia trónra lépése után a boszorkányság vádját egyre kevésbé vették komolyan, és az ilyen ügyekben kiszabott halálbüntetéseket fokozatosan eltörölték. Fazekas Julianna is emiatt nem kapott halálos ítéletet, de száműzték a közösségből, ami szégyent és a megélhetése elvesztését jelentette.
Mikor lett vége a boszorkányüldözésnek Magyarországon?
Mária Terézia 1756-ban rendeletben tiltotta meg a boszorkányperek lefolytatását, amivel végre véget vetett egy sötét és erőszakos korszaknak. A rendelet kimondta, hogy a boszorkányságra vonatkozó vádakat kizárólag tudományos vizsgálatok alapján lehet értékelni, és elrendelte a kínvallatás megszüntetését. Ezzel a döntéssel Magyarország a felvilágosodás útjára lépett, és a boszorkányperek végleg eltűntek a joggyakorlatból.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie