Egy természeti katasztrófa miatt eltűntek bolygónkról a dinoszauruszok, de elképzelhető, hogy újra találkozhatunk majd velünk.
Szakértők, akik szerint a 294 millió évvel ezelőtti vulkánkitöréseknek köszönhetően megugró szén-dioxid-kibocsátás kulcsszerepet játszott az óriáshüllők felemelkedésében, arra figyelmeztetnek, hogy a dinoszauruszok akár vissza is térhetnek, írja a Daily Star.
A szén-dioxid-kibocsátás lehet a kulcs
Hana Jurikova, a St Andrews Egyetem munkatársa kifejtette: “A késő paleozoikum idején zajló jégkorszak vége fordulópont volt az élet és a környezet fejlődésében, ami a hüllők felemelkedéséhez vezetett. Most már tudjuk, hogy ennek a szén-dioxidhoz volt köze.” Hasonló történések pedig akár ma is járhatnak hasonló következményekkel.
Kollégája, Dr. James Rae hozzátette, a szén-dioxid-kibocsátás növekedése jelentős globális felmelegedést és tengerszint-emelkedést okozott. „És ha nem foglalkozunk vele, akkor a jövőben is így lesz” – húzta alá.
A fosszíliák elemzése alapján a szakértők arra jutottak, hogy 335-294 millió évvel ezelőtt a légkörben hosszú ideig alacsony volt a szén-dioxid-tartalom. A 294 millió évvel ezelőtti óriási vulkánkitörések azonban hatalmas mennyiségű CO2-t löktek a légkörbe, felmelegítve a bolygót és megolvasztva a jeget.
A dinoszauruszok is emiatt jelentek meg?
A St Andrews és kilenc másik intézmény kutatói az egyik legismertebb szakmai folyóiratban beszámoltak eredményeikről, és arra jutottak, hogy a szén-monoxid-szint központi szerepet játszik a Föld felmelegedésében és lehűlésében, és így kapcsolódik a dinoszauruszokhoz is.
A következtetésekre a pörgekarúak, avagy régi magyar nevén kagylósférgek megkövesedett héjában tárolt kémiai lenyomatok elemzése alapján jutottak. Ezek a kagylószerű apró lények a létező legrégebbi állatok közé tartoznak, és még ma is élnek óceánokban.
Egy újabb vulkánkitörés újabb változást hozott?
A dinoszauruszok körülbelül 165 millió éven át léteztek, ami földtörténeti léptékben is óriási időnek számít. A szakértők úgy vélik, hogy egy hirtelen katasztrofális esemény semmisítette meg őket, ami lehetett egy aszteroida becsapódása a Földre, de akár egy újabb heves vulkánkitörés is, amely további klímaváltozást váltott ki.
Bármi is volt az ok, az mindenesetre biztos, hogy a hatalmas kihalási esemény óriási űrt hagyott maga után az ökoszisztémákban szerte a világon, amit a dínók egyetlen túlélő rokonai, a madarak tudtak betölteni, majd az emlősök. Az első ősemberek viszont csak hatmillió évvel ezelőtt jelentek meg, az anatómiailag modern emberek pedig mindössze 300 ezer éve.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő felfedezés: ősi civilizációval lehet kapcsolatban az 5000 éves férfi!
Képek: Újra megnyílt a legendás fürdőkomplexum Magyarországon – rengetegen dolgoztak érte ingyen
Új éjszakai bulivonatok indulnak Budapestről: így juthatsz haza könnyedén a nyári programok után
Ne megszokásból közlekedj Budapesten: Mától felfordul az 1-es villamos közlekedése
Utazók, figyelem: Komoly torlódás várható a budapesti repülőtérhez vezető úton
Kiváló olasz borok a budapesti Winelovers Wine Awards 2025 rendezvényen