Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Donald Trump tanácsadói beismerték, hogy az ukrajnai háború rendezése hónapokat, vagy még több időt is igénybe vehet, ez pedig kijózanítóan hat az első ígéreteihez képest, mely szerint már az első hivatali napján békemegállapodást köt Oroszország és Ukrajna között.
24 óra, 100 nap, most pedig hónapok
Két, Trumphoz közeli személy – akik a megválasztott elnökkel tárgyaltak a konfliktusról – elmondta, hogy az első napi ígéreteket „kampányfogásként kell értelmezni”, illetve betudható annak, hogy alábecsülték a helyzet összetettségét. Úgy vélik, a rendezéshez legalább hónapokra van szükség, különösen egy új kormányzat felállítása során. Ezek összecsengenek Trump leendő különmegbízottja, a nyugalmazott Keith Kellogg altábornagy szavaival, aki egy interjúban azt mondta, hogy száz napon belül szeretne megoldást találni a konfliktusra – ami még mindig messze meghaladja Trump eredeti ígéretét, jelentette a Reuters.
John Herbst, az Egyesült Államok volt ukrajnai nagykövete azonban még ezt az időkeretet is „rendkívül optimistának” nevezte. Szerinte Trumpnak meg kellene győznie Vlagyimir Putyint, hogy a konfliktus elhúzódása jelentős hátrányokkal járhat számára. Trump a november 5-i választási győzelme előtt többször is kijelentette, hogy az első hivatali napján, vagy akár még az előtt békét köt Oroszországgal és Ukrajnával. Október végén azonban finomított retorikáján, és azt mondta, nagyon gyorsan megoldja a helyzetet. A választás óta pedig folyamatosan visszafogta magát, mostanra már határidőt sem szabott magának.
Oroszország eddig nem jelezte szándékát a béketárgyalásokkal kapcsolatban. Bár nyitottak Trump közvetlen ajánlatára, sok javaslatot megvalósíthatatlannak tartanak, ráadásul Moszkva jelentős katonai sikereket ért el az elmúlt hónapokban, sok elemző úgy véli, Putyinnak nem érdeke most rögtön leülni tárgyalni, hogy több területet szerezzen meg Ukrajnában.
A Trump-csapat béketervének konkrét részletei még mindig kidolgozás alatt állnak. Általánosságban azonban támogatják Ukrajna NATO-tagságának felfüggesztését a belátható jövőre, és a jelenlegi frontvonalak befagyasztását. Emellett sok magas rangú tanácsadó szorgalmazza, hogy Ukrajna biztonsági garanciát kapjon, például egy demilitarizált zóna létrehozásával, amelyet európai csapatok felügyelnének.
A béke érdekében tett lépések eddig akadoztak. Kellogg ezenkívül elhalasztotta tervezett kijevi útját, amely információgyűjtő misszió lett volna a béketerv megalapozására. A halasztást részben az amerikai Logan-törvénnyel indokolták, amely korlátozza magánszemélyek tárgyalásait külföldi kormányokkal. Ennek fényében Trump csak beiktatása után kezdhet beszélni az orosz elnökkel.
Nem tartom helyesnek, hogy a 20-a előtt találkozzak Putyinnal, bármennyire is sajnálom, mert minden nap fiatal emberek halnak meg.
Mindeközben az alakuló kormányzat külügyi és nemzetbiztonsági tisztviselői próbálják meghatározni, ki melyik geopolitikai kérdés felett rendelkezik hatáskörrel, ami tovább bonyolítja a békefolyamat előmozdítását.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie
Elképesztően részletes és finom tetoválásokat találtak 1100 éves múmiákon