Joe Biden még egy utolsó pofont kiosztott Putyinnak
Egy keddi jelentés szerint Joe Biden elnök kormányának legújabb szankciói az orosz olajszektor ellen súlyosan megzavarták Moszkva sarkvidéki olajüzletét és megakasztották olajszállító flottáját.
Oroszország energiaágazata az ország legnagyobb bevételi forrása, a földgáz- és olajexport pedig kulcsfontosságú Vlagyimir Putyin számára, hogy fedezzék a katonai kiadásokat, amelyek 2025-ben a kormányzati költségvetés egyharmadát teszik majd ki. A Nyugat által bevezetett szankciók célja, hogy Oroszország a lehető legkevesebbet költse a háborúra, ezzel is kikényszerítve egy lehetséges béketárgyalást.
Bidené az utolsó szó?
Miután Biden január 20-án elhagyja a Fehér Házat, az Egyesült Államok január 10-én bejelentette eddigi legszigorúbb szankcióit az orosz energiaiparral szemben, írja a Newsweek. Olyan nagy termelőkre, mint a Gazprom Nyeft és a Szurgutnyeftyegaz, valamint 183 olajszállító hajóra vonatkoznak a legfrissebb szankciók. Napokkal azok bejelentése után a Reuters arról számolt be, hogy az ügyet ismerő források szerint Putyin sarkvidéki olajipari műveletei igencsak megakadtak, mivel az általában ázsiai országok által megvásárolt nyersolajkészletek a raktárakban maradnak. A szankciók legalább 15 olyan hajót érintenek, amelyek a sarkvidéki olaj szállításában vettek részt, és így több millió hordó orosz olaj maradhat eladatlanul.
A pénzügyminisztérium az energiaágazati szankciókat követően a hadiipari vállalatok és szervezetek elleni intézkedésekkel folytatta. Január 15-én Biden külügyminisztere, Antony Blinken bejelentette, hogy az Egyesült Államok több mint 150, az orosz hadsereget és védelmet támogató személy és szervezet ellen vezet be szankciókat. Blinken szerint a szankciók tovább fogják korlátozni hadviselési képességét és meghiúsítják a szankciók kijátszását. „Ezek több tucat olyan Oroszországon kívüli vállalatot érintenek, amelyek megkönnyítik Moszkvának a szankcióink kijátszását, különösen a Kína, amely továbbra is a legnagyobb ellátójuk a kritikus védelmi vonatkozású árukkal.”
A Reuters szerint India és Kína egyébként jelezte, hogy nem hajlandóak olajat vásárolni a szankciókkal sújtott tartályhajóktól, és elkezdtek az orosz olajtól elszakadni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Majdnem 60 év után oldották fel titkosítás alól a könyvet, amely leírja a világvégét
Évezredekkel ezelőtt a kannibalizmus nem szükség, hanem szokás volt Európában
Őseink rejtett képessége: A Homo erectus sokkal szélsőségesebb körülmények között is túlélt, mint gondoltuk
Fekete lyukak egész csoportja lehet a Tejútrendszer peremén
A kutatók szerint a sötét anyagnak fogyókúrára van szüksége
Mit keres egy űrhajós egy több száz éves katedrális falán?