1974. október 5-én David Kunst beírta magát a történelembe, amikor gyalogosan teljesítette a világ első hivatalosan igazolt körbejárását. Az út során találkozott Monaco hercegnőjével, Grace Kelly-vel, pénzt gyűjtött az UNICEF számára, és tragikusan elvesztette testvérét, Johnt, egy fegyveres támadás során Afganisztánban.
David Kunst és testvére, John, 1970. június 20-án indultak el Minnesota-ból egy egyszerű, de nagyszabású céllal: körbejárni a világot gyalog. Az ötlet egy mozi vetítőtermében született, ahol David egyik barátja, Rick Ebensteiner megjegyezte: „Olyat kell csinálnod, amit még soha senki nem tett meg, és amit valószínűleg soha senki nem fog megismételni.” Ez a gondolat inspirálta a testvéreket, akik úgy döntöttek, hogy a kalandot egy nemes céllal ötvözik: pénzt gyűjtenek az UNICEF számára — írja a Smithsonian.
Az első lépések: Minnesota-tól New York-ig
A testvérek először 1500 mérföldet gyalogoltak Minnesota-tól New York városáig, ahol átrepültek az Atlanti-óceán felett Portugáliába. Az európai útvonal Spanyolországon, Franciaországon, Olaszországon, Jugoszlávián, Bulgárián, Görögországon és Törökországon vezetett keresztül, majd Ázsiában Irán, Afganisztán, Pakisztán és India következett. Az eredeti terv szerint a testvérek Japánon, Hawaiin és az Egyesült Államok nyugati partján keresztül tértek volna vissza Minnesota-ba.
Az út során a testvérek négy öszvért használtak a felszerelésük szállítására, köztük Willie Make It nevű társukat, aki hamarosan a küldetés ikonikus alakjává vált.
Találkozások Európában: hercegnő és kalandorok
Európában David és John találkozott Grace Kelly-vel, Monaco hercegnőjével, aki mosolyogva érdeklődött az öszvérük felől. A testvérek emlékbe egy szerencsét hozó patkót ajándékoztak neki. Olaszországban találkoztak Thor Heyerdahllal, a híres norvég kalandorral, akinek könyve inspiráló hatással volt Davidre.
Tragédia Afganisztánban
1972 októberében a testvérek Afganisztánban egy banditatámadás áldozatai lettek. John életét vesztette, míg David súlyosan megsérült, de túlélte az incidenst. A támadást követően David visszatért Minnesota-ba, hogy felépüljön, majd 1973-ban újra útnak indult, immár másik testvérével, Pete-tel.
Újrakezdés: India, Ausztrália és a végső szakasz
David és Pete folytatta az utat Afganisztántól Indiaig, majd mivel nem kaptak engedélyt Burma átszelésére, úgy döntöttek, hogy Ausztrálián keresztül folytatják. Ausztráliában David találkozott későbbi feleségével, Jenni Samuel-lel, aki segített neki az út további szakaszán.
A nagy befejezés
1974 júliusában David megérkezett az Egyesült Államokba, és folytatta gyalogos útját Kalifornián, Nevadán, Arizonán és Iowán keresztül egészen Minnesota-ig. Október 5-én, négy évvel és 14 450 mérfölddel az indulás után, David visszatért szülővárosába, Waseca-ba, ahol több ezer ember várta őt.
Egy életre szóló emlék
David Kunst az első emberként vonult be a Guinness Rekordok Könyvébe, aki hivatalosan körbegyalogolta a világot. Bár az út nem volt mentes a tragédiáktól és nehézségektől, David úgy emlékszik vissza az utazásra, mint élete legmeghatározóbb élményére.
Ma, 85 évesen David továbbra is aktívan emlékezik vissza a kalandjaira, és úgy érzi, hogy az utazás során megtapasztalt szabadság és kitartás formálta az életét. „Milyen gyorsan repül az idő, ha egészséges vagy és jól érzed magad” – mondta egyszerűen, amikor a hosszú út tanulságairól kérdezték.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Tudósok azonosítottak egy új vércsoportot – A tiéd is ez lehet?
A Római Birodalom növekedése egy pusztító vulkánkitörés után
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?