Teljes a zűrzavar Dél-Koreában, az elnököt már őrizetbe vették, szakértők szerint pedig világháború is lehet, ha az északi diktátor vérszemet kap.
Kim Dzsongun megpróbálhatja kihasználni a helyzetet, ami Jun Szogjol dél-koreai elnök puccskísérlete, majd őrizetbe vétele nyomán kialakult, hívja fel a figyelmet a Daily Star.
És az észak-koreai diktátor helyzetét tovább javíthatja, ha az előzetes várakozásoknak megfelelően Donald Trump tényleg képes lesz arra, hogy tető alá hozzá az ukrajnai békemegállapodást. Kim minden bizonnyal ebben a folyamatban is azt fogja figyelni, hogy van-e esély a két Korea közti viszony és a határok megváltoztatására.
Sorsdöntő pillanat előtt Dél-Korea
Anthony Glees professzor, a Buckinghami Egyetem biztonságpolitikai szakértője kifejtette, Dél-Korea sorsdöntő pillanatban van. „Elég gyorsan rendet kell tenniük a házuk táján, ha nem akarják, hogy Kim Dzsongun kihasználja a belső megosztottságot, vagy a hatalmi vákuumot” – emelte ki.
Mint közismert, Dél-Korea azután került nagyon bizonytalan helyzetbe, hogy a 64 éves Jun Szogjol elnök megpróbált hadiállapotot hirdetni, melynek eredményeként végül őt vádolták meg lázadással, és tartóztatták le.
Glees professzor hozzátette, elképzelhető egy olyan forgatókönyv, mely szerint a hamarosan hivatalba lépő Trump átnyomja azt a békemegállapodást, amely lehetővé teszi, hogy Putyin megtartsa Ukrajna egy részét. Az észak-koreai diktátor pedig ezt látva szemet vethet Dél-Korea egyes területeire.
Trump nem akar amerikai áldozatokat
A Buckinghami Egyetem szakértője aláhúzta: „Trump békepárti, nem akar háborút, nem akarja, hogy amerikai katonák meghaljanak. És ez sajnos probléma a kétségbeejtően instabil bolygónkon. Ha valaki békét akar, fel kell készülnie rá, hogy akár harcol is érte, és meg kell győznie ellenségeit, hogy ezt tényleg megteszi, ha szükséges.”
Glees szerint elképzelhető, hogy a leendő elnök olyan békét kényszerít Ukrajnára, amely Putyin győzelmével fog felérni. „Ha Putyin megtarthatja Ukrajna területének bármilyen kis területét, nemhogy az egyharmadát, akkor azt fogja mondani az oroszoknak, hogy győztek, és még egy győzelmi felvonulást is tartanak a Vörös téren” – fejtette ki.
Indul a területhódítás, világháború is lehet a vége?
A békepártiság közben viszont Trump arról is beszél, hogy meg akarja szerezni Grönlandot, Panamát, sőt, akár még Kanadát is. Ez pedig még inkább arra sarkallhatja Kim Dzsongunt, hogy neki is lehetnek bátor elképzelései. „Úgy is gondolhatja, hogy neki kellene Dél-Korea. Ez egy rendkívül gazdag ország 51 millió keményen dolgozó emberrel, a GDP-je majdnem 2 milliárd dollár. Hasonlítsuk ezt össze Észak-Koreával, ahol az ENSZ élelmiszercsomagjaiból élő embereknek még néhány éve is füvet kellett enniük” – hangsúlyozta Glees.
Az amerikai elnökváltást követő világpolitikai esemény tehát olyan turbulenciát is beindíthatnak, amelyek nyomán a brit professzor szerint azt érezheti Kim, hogy még a világháború kirobbantásától sem kell félnie.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Alig látható motívum fut végig Budapest épületein
Amerikai nukleáris hajó járőrözik Kína partjainál
Meglepő helyről származnak Nagy Sándor világhírű portréjának darabjai
A magyar rendező 14 filmjét megvette világforgalmazásra egy francia filmgyár
Biden alatt majdnem kitört a nukleáris háború Medvegyev szerint
Tudtad, hogy a becsapódás után másért haltak ki a dinoszauruszok?