A Voynich-kézirat, amelyet már 600 éve képtelenek megfejteni a kutatók
A Voynich-kézirat egy 600 éves, terjedelmes írás, amelyet egy ismeretlen nyelven írtak egy ismeretlen ábécét alkalmazva, emellett pedig tele van megfejthetetlen illusztrációkkal.
A kézirat eredete még ma is rejtély, a nevét ugyanis Wilfred Voynich antikváriusról kapta, aki 1912-ben fedezte fel újra a csaknem 200 éven át elveszett művet, írja az Open Culture. Ő jött rá, hogy ez egy teljesen egyedi alkotás, saját betűrendszerrel, de mégis ismerős elemekkel kapcsolódik a középkori könyvek világához, mintha azok titokzatos hasonmása lenne.
A Voynich-kézirat, amely a kutatók szerint gyakorlatilag bármi lehet
A 234 oldalas kézirat hét fő részre osztható, amelyeket a kutatók az illusztrációk alapján neveztek el botanikai, asztronómiai, kozmológiai, zodiákus, biológiai, gyógyszerészeti fejezeteknek, illetve még egy receptgyűjtemény is megtalálható benne. Tartalmát és célját azonban senki sem érti teljesen, pedig már a 17. században is foglalkoztak a kézirat megfejtésével. Egy alkimista például “a Szfinx rejtélyének” nevezte.
A képek alapján a Voynich-kézirat valószínűleg természettudományos ismereteket foglal össze, de az illusztrációk meghökkentőek. Létező növényekkel nem azonosítható virágok, csúszdázó, meztelen nőalakok láthatók a könyvben, illetve olyan botanikai rajzok, amelyek össze nem illő elemeket kombinálnak. Nicholas Gibbs professzor a Trotula nevű kézirathoz hasonlította, amely a középkori női betegségekkel foglalkozik, azonban a szakértők szerint Gibbs próbálkozása a mű megfejtéséhez nem vezetett eredményre.
Mostantól bárki átlapozhatja az egészet
A Voynich-kézirat tehát továbbra is találgatások forrása, hiszen lehetéséges, hogy elképesztő tudást rejt, de az is könnyen előfordulhat, hogy csak egy középkori tréfa, amelyet az utókor örök rejtélyként értelmez. Egyes szakértők szerint egy ismeretlen misztikus közösség hátrahagyott műve lehet. Az elmúlt 300 év során szinte minden felmerült elméletet elvetettek, majd újra elővettek.
Ha valaki maga is szeretné megpróbálni a megfejtését, a kézirat digitalizált változata megtekinthető a Yale Egyetem könyvtárában, vagy az Internet Archive-ban is lapozgatható. Ki tudja, talán valakinek egyszer sikerül megoldania ezt a különleges múltbeli rejtvényt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megszűnik a Budapest és Szöul közötti egyik közvetlen járat
A Marson is van tél, azonban egyáltalán nem olyan, mint amilyennek képzelnénk
Az eddigi legrégebbi rúnakövet találták meg Norvégiában
Az EU engedélyezte a lárvafehérje élelmiszerként való felhasználását, Magyarországon is árulni fogják
Kanada lehet az Európai Unió legújabb tagállama?
Új ötlete van Trumpnak az ukrajnai békére