A sztálini terror a magyar kommunistákat is megtizedelte
A sztálini terror a történelem egyik legkülönösebb és egyben legkegyetlenebb színjátéka volt, amely az elemi félelem légkörét teremtette meg a Szovjetunióban. A “nagy terrornak” nevezett időszakban százezreket végeztek ki vagy küldtek különböző táborokba. A tisztogatások nem kerülték el a magyarokat sem, akik azt hitték, hogy jobb helyet találnak maguknak a Szovjetunióban, mint a Horthy-rendszer Magyarországán. Tévedésük lényegében utat nyitott azoknak, akik a második világháború után átvették a hatalmat Magyarországon.
Magyar vörösök Moszkvában
A Szovjetunió magyar emigránsai több csoportból tevődtek össze. A legismertebbnek azok számítottak, akik a Tanácsköztársaság idején valamilyen funkciót töltöttek be az államigazgatásban vagy a pártban. Őket az 1920-ban megtartott népbiztos-perben elítélték, többeket halálra, másokat életfogytiglani börtönbe. Őket azonban a Szovjetunió a szovjet-magyar fogolycsere keretében kiváltotta. Rajtuk kívül természetesen akadtak olyanok is, akik a háború idején álltak be a kommunista pártba és nem tértek haza Magyarországra, valamint akadtak olyanok, akik más emigrációt választottak (pl. párizsit vagy bécsit) és csak később kerültek Moszkvába.
A moszkvai magyar kommunistákat leginkább az állandó torzsalkodás jellemezte. Két főbb csoport alakult ki: az egyiket Kun Béla vezette, aki a moszkvai emigránsokat tömegesen haza akarta küldeni, átvenni a magyarországi munkásmozgalmak vezetését és egy fegyveres hatalomátvételt megkezdeni. Vele szemben Landler Jenő csoportja állt, aki nem akart ennyire belefolyni a magyarországi mozgalmak életébe.
A két csoport viszonya olykor annyira elmérgesedett, hogy a Komintern is közbeavatkozott, új vezetőket is kijelölt a magyaroknak, leváltotta a párt Végrehajtó Bizottságát stb. A harcokat az sem csillapította, hogy Landler Jenő 1928-ban elhunyt. A csoportok olykor egymást is igyekeztek bemártani a szovjet vezetők és a Komintern előtt, ami megágyazott annak, hogy a sztálini terror idején az egymásra tett terhelő vallomásokat használták fel bizonyítékként.
A sztálini terror elindul
A Szovjetunió ugyanis a harmincas évekre elég komoly gondokkal küszködött. Az elhibázott gazdaságpolitika, különösen az erőszakos kollektivizálás következtében milliók haltak éhen Ukrajnában. Az események megrendítették Sztálin hatalmát is, ám 1934-ben a legnagyobb vetélytársát, Szergej Mironovics Kirovot meggyilkolták. A gyilkosságot Sztálin arra használta fel, hogy leszámoljon a közvetlen ellenfeleivel a párton belül.
A sztálini terror első hulláma után azonban folytatódtak a leszámolások. A leszámolások megkülönböztetett szakaszának számít, amikor a figyelem a Vörös Hadsereg tisztjei felé irányult. Ezt az időszakot Mihail Nyikolajevics Tuhacsevszkij és társainak a kivégzése fémjelezte. De a terrorhullám nem kímélte a végrehajtókat. Genrih Grigorjevics Jagoda belügyi népbiztosként a tisztogatások elindítójának számított, ám 1936-ban leváltották, 1937-ben pedig letartóztatták, később kivégezték.
A sztálini terror csúcsát az 1937-38-as esztendő jelentette, amikor is Nyikolaj Ivanovics Jezsov belügyi népbiztos irányította a leszámolásokat. Ezt az időszakot a nevéről olykor jezsovscsinának is nevezik. 1938-ban azonban kegyvesztett lett, később letartóztatták és kivégezték, utóda Lavrentyij Berija lett. Ez a légkör természetesen az egymással viaskodó magyar kommunisták túlélésének egyáltalán nem kedvezett.
Magyar vörösök szovjet kivégzőosztag előtt
A Tanácsköztársaság népbiztosai közül 19-en dolgoztak a Szovjetunióban. Közülük 14-et tartóztattak le, 11-en nem élték túl a velük szemben lefolytatott eljárást. A Tanácsköztársaság vezetőjének, Kun Bélának a sorsa a legemblematikusabb: trockizmussal vádolták meg, majd 1937. június 28-án az NKVD súlyosan megverte és letartóztatta. További sorsáról évtizedekig nem lehetett tudni semmit. 1956-os rehabilitációjakor csak annyit lehetett tudni, hogy börtönben halt meg, 1989-ben azonban kiderült, hogy valamikor 1938. augusztus 29. előtt kivégezték.
A legtöbb magyar ellen a vád kémkedés és ellenforradalmi tevékenység voltak. A sztálini terror lényegében nem kímélt senkit. Kelen Józsefet, Korvin Ottó testvérét, a szocialista termlés népbiztosát, aki a Szovjetunióban hőerőművekkel és elektrotechnikai importtal foglalkozott ugyanúgy kivégezték, mint a pártéletben jobban belefolyó honfitársait. Bokányi Dezső, a Tanácsköztársaság munkaügyi és népjóléti biztosa, a halálraítéltek egyike, a Szovjetunióban már nem úszta meg: bár nem végezték ki, 1938-ban letartóztatták és börtönben halt meg.
Nemcsak a népbiztosok között aratott a halál. A Kommunisták Magyarországi Pártjának első, 1918. novemberi Központi Bizottságának 16 tagjából 10-et börtönöztek be, nyolc főt kivégeztek. Vágó Bélát, aki de facto belügyminiszterként ténykedett Landler Jenő mellett, 1939. február 28-án tartóztatták le, március 10-én tárgyalták az ügyét és még aznap ki is végezték.
Akadt egy-két ember, aki megúszta: Lukács Györgyöt letartóztatták, Taskentba internálták, de végül túlélte a sztálini terror időszakát. Letartóztatás nélkül úszta meg Varga Jenő, egykori pénzügyi népbiztos, a Szovjetunió Tudományos Akadémiájának a tagja. Talán azért is, mert alapvetően szeretett a háttérben maradni, és a felesége jó barátságban állt Lenin özvegyével. Sztálin kétszer is szólt az érdekében. Varga ennek ellenére panaszt tett a főtitkárnál, hogy a terror növeli a külföldiekkel szembeni ellenérzéseket, noha ugyanezen levelében azért azt is megjegyezte, hogy inkább hurcoljanak el két ártatlant, mint hogy elszalasszanak egy kémet.
A sztálini terror hatása végül nem kerülte el Magyarországot sem: utat nyitott a kommunista emigrációban Rákosi Mátyásnak. A későbbi diktátor 1940-ben került a Szovjetunióba, cserébe az elhurcolt 1848-as honvéd zászlókért. Addigra az összes lehetséges, fajsúlyos ellenfelét megölte vagy meghurcolta a sztálini terror, míg ő maga Moszkvában hősként pózolhatott a diktátor mellett. Ez azt eredményezte, hogy a II. világháború után a komunista párton belül, majd ennek következtében Magyarországon is ő szabott irányt a dolgok menetének.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régészet aranykora: ezek voltak Törökországban a legmegdöbbentőbb felfedezések 2024-ben
Mars: négyzet alakú, rejtélyes képződmény tartja lázban a kutatókat
Kutatók rájöhettek, ki írta a Bibliát?
Megszűnik a Budapest és Szöul közötti egyik közvetlen járat
A Marson is van tél, azonban egyáltalán nem olyan, mint amilyennek képzelnénk
Az eddigi legrégebbi rúnakövet találták meg Norvégiában