Több mint 100 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek száma drámaian lecsökkent
A neandervölgyiek mintegy 40 ezer évvel ezelőtt tűntek el végleg Eurázsiából, ám friss kutatások szerint jóval a kihalásuk előtt, nagyjából 110 ezer évvel ezelőtt egy jelentős népességcsökkenést szenvedhettek el.
Az IFLScience szerint ez a genetikai szűk keresztmetszet (eredeti nevén „bottleneck”) a biológiai és fizikai sokféleség drámai visszaeséséhez vezetett, így a faj utolsó képviselői már kevésbé változatosak, egységesebb megjelenésűek voltak. A neandervölgyiek származása továbbra is viták tárgya a tudományos közösségben, annyi viszont bizonyos, hogy a faj kialakulása a pleisztocén időszak közepén történt egy bonyolult és összetett fejlődési folyamat részeként, amit a kutatók „muddle in the middle” – amely magyarul nagyjából annyit tesz, hogy „káosz a középső időszakban” – néven emlegetnek. Ebben a korszakban többféle emberelőd élt egy időben, és ezek gyakran keveredtek egymással.
Távoli rokonaink közvetlen elődeinek tekintett preneandervölgyiek maradványait a spanyolországi Sima de los Huesos lelőhelyen találták meg, és a csontok körülbelül 430 ezer évesek. Később, mintegy 120–130 ezer évvel ezelőtt alakultak ki az úgynevezett „korai neandervölgyiek”, amelyek fosszíliáit a horvát Krapina területén találták meg. Ezek már a fajra jellemző vonásokkal rendelkeztek. Végül körülbelül 110 ezer évvel ezelőtt jelentek meg a „klasszikus neandervölgyiek”, akikre a ma ismert, markáns morfológiai jegyek voltak jellemzők.
2010-ben a tudósoknak sikerült a neandervölgyiek teljes genomját feltérképezniük, és ekkor vált világossá, hogy ezek a késői egyedek lényegesen kevésbé voltak genetikai szempontból sokszínűek, mint a mai emberek. Ez felvetette a gyanút, hogy valamikor a neandervölgyiek történetében egy súlyos népességcsökkenés következett be, amely szűkítette a genetikai variációkat. Hogy pontosan mikor történt ez a genetikai szűkülés, azt eddig nem sikerült tisztázni. Egyes kutatók úgy vélték, hogy a folyamat már a neandervölgyi vonal korai szakaszában bekövetkezett, míg mások szerint jóval később, a mai ismert neandervölgyiek kialakulásának idején történt.
A korai fosszíliákból származó DNS gyakran túl töredékes ahhoz, hogy részletes genetikai elemzéseket végezzenek rajta, ezért a kutatók új módszerekhez folyamodtak. Egy friss tanulmányban például a belső fül csontos labirintusát vizsgálták meg a különböző neandervölgyi populációk esetében, mivel ennek alakja jól tükrözi a genetikai sokféleséget. A kutatók a Sima de los Huesos lelőhelyen talált preneandervölgyieket, a krapinaiakat és több klasszikus neandervölgyi példányt is összehasonlított. Az elemzések meglepő eredményeket hoztak, ugyanis a krapinai fosszíliák nagyobb morfológiai változatosságot mutattak, mint a 430 ezer éves preneandervölgyiek. Ez arra utal, hogy a genetikai diverzitás ebben az időszakban nőtt.
Azonban a klasszikus neandervölgyiek esetében a kutatók jelentős csökkenést figyeltek meg a morfológiai sokféleségben, ami arra enged következtetni, hogy a genetikai szűk keresztmetszet valamikor a krapinai populáció után, de a klasszikus neandervölgyiek megjelenése előtt következett be. Egyes tudósok úgy vélik, hogy ez a népességcsökkenés nagyjából 110 ezer évvel ezelőtt történhetett.
Mercedes Conde-Valverde, a kutatás egyik szerzője megosztotta, hogy a különböző korszakokból és földrajzi helyekről származó fosszíliák elemzése révén átfogó képet kaptak távoli rokonaink evolúciójáról. „A Krapina és a klasszikus neandervölgyiek közötti diverzitáscsökkenés különösen szembetűnő, ami erős bizonyítékként szolgál a szűk keresztmetszet bekövetkeztére.” A tanulmány vezető szerzője, Alessandro Urciuoli pedig hozzátette, hogy őket is meglepte, hogy a Sima de los Huesos lelőhelyről származó preneandervölgyiek morfológiai sokfélesége közel megegyezik a krapinai korai neandervölgyiekével. „Ez megkérdőjelezi azt az eddig elfogadott elképzelést, miszerint a genetikai szűk keresztmetszet a neandervölgyi vonal korai szakaszában következett volna be.”
Bár a pontos okok továbbra is ismeretlenek, a genetikai sokféleség csökkenése hosszú távon sebezhetőbbé tette őket a környezeti változásokkal és más emberfélékkel – például a Homo sapiensszel – szemben. A genetikai szűk keresztmetszet csökkentette a populáció alkalmazkodóképességét, ami végső soron hozzájárulhatott a kihalásukhoz.
A kutatás új fényt vet a fejlődésük történetére, és segít megérteni, hogyan formálták a genetikai és környezeti tényezők a történelem egyik legismertebb ősemberfajának sorsát.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Sokkal hosszabb ideig élhetett együtt az ember az óriási emlősökkel, mint eddig gondoltuk
Lehetséges olyan sok vizet inni, hogy megmérgezzük magunkat vele?
Valóban szellemek járták a Budai Várnegyedet? Az Úri utca rejtélye
9000 éves sziklarajzok szerint már az őskori emberek is tudhattak a dinoszauruszokról
Franciaország nukleáris reaktora világrekordot döntött
Mi történne, ha egy mikroszkopikus méretű fekete lyuk haladna át a testünkön?