Drasztikusan lecsökken Magyarország népessége a következő évtizedekben
Az Egyesült Nemzetek legújabb népesség-előrejelzése sötét képet fest Magyarország demográfiai jövőjéről. A prognózis szerint az ország lakossága 2100-ra 2,2 millió fővel csökkenhet, így a jelenlegi 9,6 milliós népesség mindössze 7,4 millióra csökkenne az évszázad végére.
Ez a drámai fogyás egy nagyobb európai trend része, amely különösen Kelet-Európát érinti. A Pénzcentrum szerint a régió népessége már az 1990-es évek óta csökken, de a tendencia a 21. században még tovább gyorsulhat. És bár Magyarország lakosságvesztése jelentős, még mindig kevésbé drasztikus, mint néhány szomszédos ország esetében, ugyanis Szerbia akár népességének 45%-át is elveszítheti az évszázad végére, de Románia népessége is 8,1 millió fővel csökkenhet, ami 43%-os visszaesést jelent. De említhetjük Szlovéniát, Szlovákiát és Horvátországot is, mivel ezen szomszédaink nagyobb arányú csökkenés elé nézhet, mint Magyarország.
Ezzel szemben Nyugat-Európa egyes országai népességnövekedésre számíthatnak. Az Egyesült Királyság például 4,8 millió fővel bővülhet, míg Franciaországban 1,8 milliós növekedés várható – számol be róla a Visual Capitalist. Ennek fő oka a bevándorlás.
Demográfiai kihívások Európában
A kontinens népességcsökkenésének egyik fő tényezője a születési ráta tartósan alacsony szintje. Ez a tendencia ráadásul elöregedő társadalommal párosul, komoly kihívásokat jelent Európa számára. Egyrészt kevesebb ember kevesebb fogyasztást jelent, ami alapvető tényezője a gazdasági növekedésnek. Másrészt a csökkenő munkaképes korú lakosság miatt kevesebb adóbevétel keletkezik, ami veszélyeztetheti a kontinens jóléti rendszereit. Az elmúlt évtizedekben a bevándorlás fontos szerepet játszott Európa népességnövekedésében. Azonban a nemzetközi migráció „növekedési hatása” hamarabb csökkenhet, mint várták. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat becslése szerint Európa népessége 2026-ban éri el csúcspontját, majd lassú csökkenésbe kezd.
Mi lesz Magyarországgal?

Illusztráció. Kiemelt kép: depositphotos.com
A várható népességcsökkenés súlyos következményekkel járhat a magyar gazdaságra és társadalomra nézve. A csökkenő munkaképes korú népesség munkaerőhiányhoz vezethet a kulcsfontosságú ágazatokban, növelheti a nyugdíj- és egészségügyi rendszerek terhelését, valamint nehézségeket okozhat a gazdasági növekedés fenntartásában.
A változások nem csak Európát érintik
Fontos megjegyezni, hogy ezek a demográfiai változások nem csupán Magyarországot vagy Európát érintik. Számos fejlett ország küzd hasonló kihívásokkal világszerte. Azonban Kelet-Európa – köztük Magyarország – előrejelzett népességvesztése különösen aggasztó. Az ország előtt álló demográfiai kihívás miatt a döntéshozóknak különböző stratégiákat kell megfontolniuk a hatások enyhítésére. Ezek közé tartozhatnak például a születési arányszám növelését ösztönző intézkedések, a magasan képzett bevándorlók vonzására irányuló politikák, valamint a gazdasági és társadalmi rendszerek alkalmazkodása az idősebb és kisebb népességhez.
Bár ezek az előrejelzések a jelenlegi trendeken alapulnak, és a jövőbeli politikai változások vagy váratlan események módosíthatják őket, világosan jelzik Magyarország számára a demográfiai kihívások sürgető jellegét és az azokra való felkészülés fontosságát.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás