Trump kitiltotta Zelenszkijt a Fehér Házból
Donald Trump amerikai elnök a Truth közösségi oldalon tett közzé egy nyilatkozatot, miszerint Zelenszkij „visszajöhet, ha készen áll a békére”.
Február 28-án pénteken Zelenszkij Trumppal és JD Vance alelnökkel összeült a Fehér Házban, amiről a BBC részletes elemzést írt. Az ukrán elnök remélte, hogy a tárgyalások egy olyan ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodás aláírásával zárultak, amely az Egyesült Államoknak valódi részesedést biztosít országa jövőjében, ha nem is teljes körű biztonsági garanciát.
Ehelyett Volodimir Zelenszkijt teljes lekezelést kapott a világsajtó előtt, miután Trump elnök és alelnöke, JD Vance azt követelte tőle, hogy mutasson több hálát az Egyesült Államok többéves támogatásáért. Az ukrán elnök visszautasította erősebb partnereinek azon javaslatait, hogy keményebben kellene dolgoznia a tűzszünetről szóló megállapodás érdekében Vlagyimir Putyinnal. Erre azt válaszolták, hogy „tiszteletlen”.
Zelenszkijt végül felszólították, hogy idő előtt hagyja el a Fehér Házat, mielőtt ő és Trump egyáltalán színpadra léphettek volna a tervezett sajtótájékoztatóra.
Trump, Vance és Zelenszkij szócsatája a világ előtt
Míg az elején félórás szívélyes megbeszélések és formaságok zajlottak, az Ovális Irodában kezdett elszabadulni a feszültség, amikor Vance azt mondta, hogy „a békéhez és a jóléthez vezető út talán a diplomáciai úton vezet”. „Ezt teszi Trump elnök” – mondta.
Zelenszkij közbeszólt, utalva Oroszország agressziójára a három évvel ezelőtti teljes körű inváziót megelőző években, beleértve a 2019-es sikertelen tűzszünetet is. „Senki sem állította meg” – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnökről. „Miféle diplomáciáról beszél, JD? Mire gondol?”
A szóváltás ezután láthatóan feszültté vált, Vance pedig válaszolt: „Az a fajta, amely véget vet az országa pusztulásának”. Az alelnök ezután azzal vádolta Zelenszkijt, hogy tiszteletlenül viselkedik, és „pereskedik” az amerikai média előtt. Szintén sérelmezte, hogy szerinte Zelenszkij hálátlan, amire az ukrán elnök válaszolt, hogy rengetegszer megköszönte már, aznap is azzal kezdte, de Vance belefojtotta a szót.
Vance védelmébe vette Trumpnak a háború befejezésére irányuló megközelítését – a Putyinnal való kommunikáció megnyitásával és a gyors tűzszünet szorgalmazásával -, ami először eszkalálta a feszültséget az ukrán vezetővel. A beszélgetésen ezután elszabadultak az indulatok, katasztrófába torkollt, és még a megígért sajtótájékoztató előtt félbeszakadt.
Még jobban szétszakadt a két ország
A találkozó után Trump a Truth republikánus közösségi oldalon kifejtette, mennyire elégedetlen volt Zelenszkij hozzáállásával.
„Nagyon tartalmas találkozónk volt ma a Fehér Házban. Sok mindent megtudtunk, amit ilyen tűzben és nyomás alatt, beszélgetés nélkül soha nem érthetnénk meg. Bámulatos, mi minden derül ki az érzelmek hatására, és megállapítottam, hogy Zelenszkij elnök nem áll készen a békére, ha Amerika is részt vesz benne, mert úgy érzi, hogy a mi részvételünk nagy előnyt biztosít neki a tárgyalásokon. Én nem akarok előnyt, én BÉKÉT akarok. Nem tisztelte az Amerikai Egyesült Államokat a nagyra becsült Ovális Irodában. Visszajöhet, amikor készen áll a Békére.”
Hiába provokálta Vance és Trump őt, nem pedig fordítva, Zelenszkij valószínűleg szembenézett vele, hogy szüksége van az Egyesült Államok támogatására a háború tartós lezárásához. X-en közzétett egy bejegyzést, melyben köszönetet mondott Amerikának, a veszekedésről pedig nem tett említést.
„Köszönöm Amerika, köszönöm a támogatást, köszönöm ezt a látogatást. Köszönöm @POTUS, a Kongresszus és az amerikai nép. Ukrajnának igazságos és tartós békére van szüksége, és mi pontosan ezért dolgozunk.”
Európa támogatja Zelenszkijt
Az ukrán elnök üdvözölte „Európa … az Egyesült Királyság, az Európai Unió és Törökország egyértelmű támogatását”, amikor visszautazott Ukrajnába a Keir Starmer brit miniszterelnök által a hétvégén összehívott londoni csúcstalálkozóról, írja a Guardian. „Még nagyobb egység, még nagyobb együttműködési hajlandóság. Mindenki egységes a fő kérdésben – ahhoz, hogy a béke valódi legyen, valódi biztonsági garanciákra van szükség. És ez egész Európa álláspontja.”
„Természetesen megértjük Amerika fontosságát” – folytatta Zelenskyy – „és hálásak vagyunk minden támogatásért, amit az Egyesült Államoktól kaptunk. Nem volt olyan nap, amikor ne éreztünk volna hálát. Hálát függetlenségünk megőrzéséért – az ukrajnai ellenálló képességünk azon alapul, amit partnereink tesznek értünk – és a saját biztonságukért. Békére van szükségünk, nem pedig végtelen háborúra. És ezért mondjuk, hogy a biztonsági garanciák a kulcs ehhez.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin engedett Trumpnak, belemegy egy részleges fegyverszünetbe
A James Webb mérései alapján még az is lehet, hogy az univerzum egy fekete lyukban van
Kitiltanák a helyiek kedvéért az ingatlant vásárolni kívánó idegeneket?
Új olajmezőt fedezett fel a MOL Magyarországon
A britek szerint rengeteg ország segítene, hogy távol tartsák Oroszországot Európától
Ez az orosz űrhajós több mint 14 hónapot töltött a világűrben egyhuzamban