Miután Putyin „kiakasztotta” Trumpot, az oroszok hirtelen elkezdtek dolgozni a békén?
A Kreml hétfőn közölte, hogy Oroszország és az Egyesült Államok dolgozik az ukrajnai békerendezés lehetőségére vonatkozó elképzeléseken és a kétoldalú kapcsolatok építésén, annak ellenére, hogy Donald Trump amerikai elnök azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin „kiakasztotta”.
Trump csalódott Putyinban
Trump dühös, miután az orosz vezető bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szavahihetőségét, az amerikai elnök pedig felvetette, hogy 25-50 százalékos másodlagos vámokat vethet ki az orosz olajat vásárlókra. Az amerikai elnök később azt mondta, hogy csalódott orosz kollégájában, és úgy véli, lépésről lépésre haladnak.
Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő szerint továbbra is együttműködnek Washingtonnal, és Putyin továbbra is nyitott a kapcsolattartásra Trumppal. „Folytatjuk a munkát az amerikai féllel, mindenekelőtt a kétoldalú kapcsolataink építése érdekében, amelyek az előző amerikai kormányzat idején súlyosan megsérültek. És dolgozunk az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos elképzelések megvalósításán is. A munka már folyamatban van, de egyelőre nincsenek konkrétumok, amelyekről beszélhetnénk. Ez egy időigényes folyamat lesz.”
Egy Trump és Putyin közötti telefonbeszélgetést Peszkov szerint szükség esetén rövid időn belül meg lehet szervezni, bár erre a hétre nem terveztek ilyet, jelentette a Reuters.

Vlagyimir Putyin Vang Ji kínai külügyminisztert fogadja. MTI/EPA/Orosz elnöki hivatal/Szputnyik pool/Grigorij Sziszojev
Trump, mivel béketeremtőként is szeretne maradandót alkotni, többször elmondta, hogy szeretne véget vetni a három éve tartó háborúnak, emellett figyelmeztetett annak kockázatára, hogy az Egyesült Államok és Oroszország között világháborúvá eszkalálódhat. Hétfőn a Fehér Házban újságíróknak nyilatkozva megismételte, hogy másodlagos vámokat vet ki, ha Putyin nem működik együtt. „Azt akarom, hogy alkut kössön, hogy megakadályozzuk az orosz, illetve az ukrán katonák és más emberek megölését. Biztos akarok lenni abban, hogy végigcsinálja, és szerintem végig is fogja csinálni”.
Alexander Stubb finn elnök vasárnap közölte, hogy egy szombati floridai találkozón azt mondta Trumpnak, hogy határidőt kell szabni az ukrajnai tűzszünet létrehozására, hogy az megvalósulhasson. Elmondta, hogy „nyilvánvalóan ő az egyetlen személy, aki közvetítheti a békét, mert ő az egyetlen, akitől Putyin fél, és ilyen értelemben tiszteli. Sokat beszélgettünk a tűzszünetről, a csalódottságáról, és arról, hogy Oroszország nem kötelezi el magát mellette.”
Trump már kitalálta, hogyan büntetné az oroszokat
Januári hivatalba lépése óta Trump az Egyesült Államokat békülékenyebb álláspontra állította Oroszországgal szemben, ami óvatosságra késztette a nyugati szövetségeseket, miközben megpróbált közvetíteni a háború befejezése érdekében. A Putyinra vonatkozó vasárnapi megjegyzései tükrözik a tűzszünetre vonatkozó előrelépés hiánya miatti növekvő csalódottságát. „Ha Oroszország és én nem tudunk megegyezni az ukrajnai vérontás megállításáról, és ha úgy gondolom, hogy ez Oroszország hibája. Másodlagos vámokat fogok kivetni minden Oroszországból származó olajra. Ez azt jelentené, hogy ha Oroszországból vásárolsz olajat, nem tudsz üzletet kötni az Egyesült Államokban, mert 25-50 százalékpontos vám lesz minden olajra.”
Kína és India vásárolja az orosz nyersolajexport mintegy 80%-át. A kínai kereskedőket hidegen hagyja őket a fenyegetés, Peking pedig azt mondta, hogy az Oroszországgal való együttműködése nem irányul harmadik felek ellen, és nem is érinti őket. Trumpnak már Kijev és Moszkva is felvetette az ásványi anyagokkal kapcsolatos együttműködést, bár Trump vasárnap azt mondta, hogy Zelenszkij ki akar szállni a javasolt megállapodásból.
Putyin befektetési megbízottja, Kirill Dmitrijev szerint Oroszország és az Egyesült Államok tárgyalásokat kezdett közös ritkaföldfém- és más oroszországi projektekről, és néhány vállalat már érdeklődést is kifejezett irántuk. Peszkov szerint „még nincsenek konkrétumok, de az érdeklődés nyilvánvaló. Az érdeklődés kölcsönös, mert kölcsönösen előnyös projektekről van szó.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A „rabul” ejtő Salamon-torony
Újra megnyitotta kapuit Magyarország egyik ikonikus szállodája
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé
Taskent mint a parlamenti diplomácia központja: az IPU jubileumi közgyűlése