Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Oroszország meglepő módon hiányzott azon országok közül, amelyeket Donald Trump amerikai elnök szerdán átfogó vámokkal sújtott. De mi lehet ennek az oka?
Putyinék kimaradtak a vámokból
A Fehér Ház indoklása szerint a Vlagyimir Putyin háborúja miatt Moszkvára kivetett szankciók már eddig is gondoskodtak arról, hogy ne legyen érdemi kereskedelem az országok között. A szakértők azonban elítélték, hogy Putyinék lemaradtak erről a listáról, mert ez annak a jele, hogy Trump a Putyinnal való kapcsolatát előnyben részesíti a szövetségesekkel való kapcsolatokkal szemben.
A Newsweek szerint Biden-kormány kemény szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben Putyin háborúja miatt, de Trump Putyinnal való jó kapcsolata aggodalmakat keltett, hogy a hivatalban lévő amerikai elnök enyhíteni fogja ezt a nyomást. Bár Trump a közelmúltban vámokkal figyelmeztetette a Kremlt, ha nem egyeznek bele a békeszerződésbe, Oroszország kihagyása a széles körű vámok új listájáról újra felerősítheti azt a kritikát, hogy Trump nem elég kemény velük szemben.

Donald Trump amerikai elnök felmutatja az amerikai kereskedelmi partnerekkel szembeni új, viszonossági vámokat bevezető rendeletet a washingtoni Fehér Ház Rózsakertjében. MTI/EPA/Bloomberg pool/Kent Nishimura
A legnagyobb szövetségesek azonban nem
Trump szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok 180 országból származó importjára 10%-os alapvámot vet ki, és ennél meredekebb, kölcsönös vámokat vet ki más országokból és régiókból, köztük Európából, Japánból és Kínából származó árukra. Oroszország azonban nem szerepelt a listán. A Moszkva és Washington közötti kereskedelem az elmúlt években több mint 90%-al zsugorodott, a 2021-es 35 milliárd dollárról 2024-re 3,5 milliárd dollárra csökkent.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára elmondta, hogy Oroszországot azért hagyták ki, mert a háborús szankciók már „kizárnak minden érdemi kereskedelmet” az országok között, bár Moszkva további erős szankciókkal nézhet szembe. Az Egyesült Államok azonban még mindig többet kereskedik Oroszországgal, mint a listán szereplő kisebb országokkal, például Mauritiusszal, ráadásul még a honvédő háborút folytató Ukrajnát is 10%-os vámok sújtják.
Oroszországnak az illetéklistáról való hiányát erős kritika érte. A The Lincoln Project, egy volt republikánus stratégák által alapított Trump-ellenes szervezet is sérelmezte Moszkva vámok alóli mentességét. Michael McFaul, aki az Egyesült Államok oroszországi nagykövete volt az Obama-kormányzat alatt szintén felháborodott, és csak remélni tudja, hogy valaha is magyarázatot kapnak erre.
Egyesek szerint nem lehet elég szankciót kivetni Oroszországra
Egyre növekvő csalódottsága miatt, hogy Putyin a jelek szerint húzza az időt az Ukrajnával kötendő békemegállapodással kapcsolatban, Trump azzal fenyegetőzött, hogy vámokat vet ki Oroszországra. Egy 50 amerikai szenátor által előterjesztett kétpárti törvényjavaslat szerint az Egyesült Államok elsődleges és másodlagos szankciókat is bevezethetne Oroszország és a Putyin agresszióját támogató szervezetek ellen, ha Moszkva nem bocsátkozik béketárgyalásokba.
A jogszabály többek között 500%-os vámot vetne ki az orosz olajat, gázt, uránt és más termékeket vásárló országok importált termékeire. Thomas O’Donnell, a Wilson Center berlini energetikai elemzője szerint az ilyen intézkedések jelentősek lennének Oroszország számára, de továbbra is kérdőjelek vannak azzal kapcsolatban, hogy milyen kiváltó okokra lenne szükség a bevezetésükhöz.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat