Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Annak ellenére, hogy a világ kultúrái között számtalan kapcsolat jött létre, még mindig nincs egy univerzális nyelv. Ennek oka az ókorban gyökerezhet, amikor először kezdtünk bele egy nagyszabású projektbe: egy olyan torony építésébe, amely az égig ér. Ez lett Bábel tornya.
Bábel tornya az özönvíz utáni lázadásunk jelképe volt, amelyet Noé leszármazottai követtek el Isten ellen. Amikor Isten megáldotta Noét és fiait az özönvíz után, azt mondta nekik, hogy „szaporodjatok és sokasodjatok, és töltsétek be a földet”. De csak körülbelül egy évszázaddal később látjuk, hogy az embernek, úgy tűnik, nem érdeke a föld betöltésére vonatkozó parancsnak való engedelmeskedés.
Az Open Culture beszámolója szerint a büszkeségtől fűtve az emberek inkább egy magas toronnyal ellátott várost építettek, ami lehetővé tette számukra, hogy Isten parancsa ellenére együtt maradjanak. A téglából és habarcsból álló városnak állandónak és lenyűgözőnek kellett lennie, igazi erődítménynek minden olyan természeti vagy természetfeletti próbálkozással szemben, amely az emberiséget szét akarja szórni.
Isten azonban, megbüntetve arcátlanságunkat, nemcsak elpusztította a félkész Bábel tornyát, hanem érthetetlenné tette nyelveinket egymás számára, hogy megakadályozzon bármilyen további próbálkozást. Vagy legalábbis így szól az egyik történet. Bár a Bábelről szóló beszámoló mindössze egy rövid szakasz a Teremtés könyvéből, valószínűleg nem szó szerint kell értelmezni azt, de néhány szakértő így is azt gondolja, hogy a mesebeli építménynek mégis van valóságalapja.
Ez lehet ugyanis az Étemenanki legendás változata. Ez egy mezopotámiai zikkurat, amelyet Marduk isten tiszteletére építettek, és a történet szerint akkora, hogy lenyűgöző történeteket inspirált, amelyek messze elterjedtek az ókori világban. Még olyan mendemondák is szólnak róla, amely szerint az építkezéshez az egész emberiség munkaerejét mozgósítani kellett.
Mégis létezett a Bibliában is említett, óriási építmény?
De valóban létezett, amint azt a romjai is bizonyítják, amelyeket az ókori Babilon városának helyén fedeztek fel, amelyet történetesen héberül Bábelnek hívtak. Egy ékírásos tábla, amelyet pedig épp ugyanitt találtak, az Étemenanki méretű építési projektet olyan anyagok felhasználásával írja le, mint a bitumen és a kiégetett tégla, ami egybeesik a Bábel tornyának bibliai részleteivel, akárcsak Hérodotosz görög történész utalásai az elrendezésére és szerkezetére.
Az is lényeges, hogy a babiloniak Kr. e. 587-ben lerohanták Jeruzsálemet, és foglyokat vittek a fővárosukba, így nem zárható ki teljesen, hogy néhány ilyen kitelepített fogolynak az Étemenanki jutott eszébe, amikor megírták azokat a történeteket, amelyek végül bekerültek a héber Bibliába.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát