Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Budapest szívében, a Duna által körülölelt Margitsziget egyedülálló zöldterület, amely gazdag történelmi múlttal és természeti szépségekkel büszkélkedhet.
A hely, ahol ma fiatalok pihennek, párok sétálnak és sportolók edzenek, egykor királyi vadászterület, majd évszázadokon át apácák otthona volt. A sziget története során átalakult, de a középkori múlt emlékei ma is felfedezhetők.
De honnan indult minden?

Látkép a MArgit-híddal és a Margitszigettel. Fortepan / TEHTUBE
A Budappest szerint a Margitsziget természetes képződmény, mely a Duna hordalékának lerakódásával jött létre. Eredetileg több kisebb szigetből állt, melyeket később mesterségesen egyesítettek. A római korban is ismerték, de az első írásos emlékek a 12-13. század fordulójáról származnak, amikor Imre király udvarhelyként használta. 1225-ben „Nyulak szigeteként” említik, ami valószínűleg a királyi vadászterületre utal.
A sziget első virágkora a 12. század végétől a török hódoltságig tartott. Ebben az időszakban domonkosrendi apácák éltek itt, kolostorok, templomok és egy egész falu népesítette be a területet. A legjelentősebb történelmi vonatkozás IV. Béla király lányához, Árpád-házi Szent Margithoz kötődik. A tatárjárás után IV. Béla fogadalmat tett, hogy ha az ország megmenekül, lányát Isten szolgálatába adja. Margit gyermekkorától domonkos apácaként élt a szigeten, mely a kolostori élet központjává vált. Halála után a sziget az ő nevét vette fel, emlékét a kolostorromok őrzik.

A Margit-fürdő. Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei
A Turista Magazin beszámolója szerint a török uralom alatt a sziget hanyatlásnak indult, épületei romossá váltak. A 18. században a Habsburgok fedezték fel újra, és nádori birtokként parkosították. A 19. században exkluzív üdülőhellyé alakították, kiépült a híres víztorony, mely ma is a sziget jelképe. 1870-ben gyógyforrást tártak fel, melynek köszönhetően gyógyfürdők és szállodák épültek.
A 20. század elején a magyar állam megvásárolta a szigetet, és a sportélet is fellendült. A két világháború között a Margitsziget az elit szórakozóhelye volt, ekkor épült a szabadtéri színpad. A második világháborúban súlyos károk keletkeztek, de a szigetet újjáépítették, és ismét Budapest egyik legszebb parkjává és turisztikai attrakciójává vált.

Fotó: Fortepan / Pesti Brúnó
Mára a Margitsziget a nyugalom megtestesítője a nyüzsgő Budapesten belül
Ma a Margitsziget számos látnivalót kínál: a Művészsétány magyar művészek szobraival, a Japánkert csendes harmóniájával, a Bodor-kút zenei mechanikájával és a zenélő szökőkút lenyűgöző vízi játékával. A vadaspark a természet közelségét kínálja, a nevezetes fák pedig a sziget történelmének tanúi. A szigeten található több százéves fa, az ősplatán, a kápolna és a romok közelében áll, a hétvezér platán pedig a Palatinus stranddal szemben található.
Napjainkban a Margitsziget a nyugalom és kikapcsolódás szigete Budapest forgatagában. Történelmi értékek, sportolási lehetőségek és kulturális élmények várják az ide látogatókat, így legyen szó romantikus sétáról, családi piknikről vagy aktív sportolásról, a Margitsziget mindenki számára ideális célpont. Budapest vezetése kiemelt figyelmet fordít a sziget környezetvédelmére és fenntarthatóságára, hogy ez a zöld oázis a jövőben is a főváros ékköve maradhasson.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy most felfedezett kvarkpár az univerzum kezdetéről árulkodik
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak