Egy új szuperkontinens hozhatja el az emlősök és az ember végzetét
Egy tanulmány szerint a Föld jövője nem túl derűs: ha a kontinensek összeolvadnak, a kialakuló szuperkontinensen olyan szélsőséges hőmérséklet alakulhat ki, amely lakhatatlanná teszi a bolygót az emlősök – köztük az emberek – számára.
A Bristoli Egyetem kutatói a Nature Geoscience tudományos folyóiratban publikálták eredményeiket, amelyek szerint 250 millió éven belül egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima kialakulása alapjaiban változtathatja meg a földi klímát. A szimulációk azt mutatják, hogy ez az óriási szárazföld messze esik majd az óceánok hűsítő hatásától, és több tényező – a földtani változások, a Nap sugárzásának növekedése és a szén-dioxid-szint emelkedése – együttesen rendkívüli forróságot idéz majd elő.
Elviselhetetlen hőmérséklet uralkodhat majd a szuperkontinensen
A kutatás vezetője, Dr. Alexander Farnsworth elmondta, hogy a Nap fokozódó aktivitása és a szén-dioxid szintjének növekedése miatt a bolygó hőmérséklete olyan szintre emelkedhet, hogy az emberi élet, és az összes emlős túlélése veszélybe kerülhet. A jövőbeli Pangea Ultima területén a napi csúcshőmérséklet 40–70 °C között ingadozhat, különösen a trópusi övezetben elhelyezkedő belső szárazföldeken, írja az Earth.com. Ezen kívül a magas páratartalom miatt az emlősök nem tudják hatékonyan szabályozni a testük hőmérsékletét, mivel az izzadás már nem lenne elegendő a túléléshez. Az emlősök így nemcsak a hőséggel, hanem a vízhiánnyal és az élelmiszerhiánnyal is szembesülnének.

A kontinensek úton a Pangea Proxima, más néven Pangea Ultima szuperkontinens kialakulása felé. Képernyőfotó: Christopher Scotese/YouTube
A kutatók számításai szerint a jövőben a szén-dioxid légköri koncentrációja 400 ppm-ről 600 ppm-re nőhet, ami még tovább súlyosbíthatja a helyzetet. A fosszilis energiahordozók használata pedig jelentősen felgyorsíthatja ezt a folyamatot, aminek következményeként a jelenlegi klímaválság hatásai sokkal gyorsabban jelentkezhetnek, mint ahogyan azt ma bárki is elképzeli.
Alig maradna olyan hely a bolygón, ahol túl lehet élni
A szimulációk szerint a szuperkontinens közepén 8–16 százaléknyi terület maradhatna olyan hőmérsékleten, amely elviselhető lenne az élőlények számára. A szárazság és az élelmiszer-, valamint vízhiány tovább nehezítené a helyzetet, és a túlélés esélye egyre csökkenne. Dr. Farnsworth hangsúlyozta, hogy bár ez a katasztrofális forgatókönyv csak kb. 250 millió év múlva következne be, de a klímaváltozás hatásait már most is érezzük. A fokozódó hőhullámok, az extrém időjárás és az egyre súlyosabb vízhiány mind arra figyelmeztetnek, hogy sürgős intézkedéseket kell hoznunk a globális felmelegedés megfékezésére.
Dr. Eunice Lo, a kutatás társszerzője hozzátette, hogy az emberiség jövője szoros összefüggésben áll a jelenlegi klímaválsággal. A klímaváltozás hatásai már most is komoly veszélyt jelentenek az emberi egészségre, és ha nem csökkentjük az üvegházhatású gázok kibocsátását, akkor a jövőben olyan élhetetlen környezetben találhatjuk magunkat, amelyben fajunk nem marad fent sokáig. A kutatás arra figyelmeztet, hogy miközben a Pangea Ultima a távoli jövőben fog bekövetkezni, a klímaválság már most is komoly hatásokat gyakorol a bolygóra.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Donald Trump 17. unokatestvére magyar származású professzor
Lehet, hogy életre bukkantunk a Marson 50 éve, de rögtön el is pusztítottuk azt
Mi az a gonosz tengelye, és miért tűnik úgy, hogy az univerzum hozzá igazodik?
Dzsingisz kán unokájának levele szerint Magyarország elfoglalása után Róma következett volna
Milyen hangokat hallhatunk a Marson, és hogyan különböznek a Földön hallhatóaktól?
A fehér kínzás: Egy erőszak nélküli módszer, amely kiirtja az ember személyiségét