A Kreml újdonságot közölt a Trump-Putyin találkozóról
Trump stratégiát válthat, miután tegnap az oroszok súlyos csapást mértek Ukrajnára.
Egy orosz rakétacsapás vasárnap az ukrajnai Szumi város központjában legalább 34 ember halálát okozta, az elmúlt hónapok egyik leghalálosabb támadása volt. Kijev nyugati szövetségesei határozottan elítélték a rakétatámadást, amelyben 34 ember.
Donald Trump amerikai elnök „szörnyű dolognak” nevezte a támadást, míg Friedrich Merz, Németország leendő kancellárja háborús bűncselekmény elkövetésével vádolta Oroszországot. Oroszország részéről nem érkezett azonnali hivatalos kommentár a támadásról, amelynek a közeli határon túli erői állítólag nagyszabású offenzívára készülnek. A Guardian elemzője szerint ez lehet az utolsó csepp Trump poharában, hogy erőszakosabban lépjen fel Putyinnal szemben, miközben sürgeti a tárgyalást.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap azt mondta, hogy a két vezető közötti találkozóra „a megfelelő időben sor kerül”, de hangsúlyozta, hogy előtte alapos előkészületeket kell tenni. „Az elnökök kifejezték politikai akaratukat, hogy erre sor kerüljön, és ezt nyilvánosan is megteszik” – mondta Peszkov az orosz állami média által közölt megjegyzésekben.
Hogy állnak a tárgyalások?
Trump közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff – aki a moszkvai tisztviselőkkel való legfőbb kapcsolattartónak bizonyult – pénteken Szentpéterváron találkozott Putyinnal, hogy előrelépjenek a tűzszüneti megállapodásról szóló, lassan haladó tárgyalásokon. A Newsweek szerint Witkoff január óta kétszer járt Oroszországban, és a múlt hónapban megjegyezte: „Nem tartom Putyint rossz embernek.”
A pénteki találkozóról szóló Kreml-felolvasás szerint Putyin és Witkoff „az ukrajnai válság rendezésének szempontjait” vitatta meg. Az orosz állami média jelentése szerint a találkozó nagyjából négy és fél órán át tartott.
A Kreml elutasította az Egyesült Államok javaslatát – amelybe Ukrajna a múlt hónapban beleegyezett – egy 30 napos tűzszünetre vonatkozóan, és a Fekete-tengeri részleges tűzszünethez való hozzájárulását a szankciók enyhítésétől tette függővé.
„Oroszországnak meg kell mozdulnia” – mondta Trump a Truth közösségi oldalra pénteken feltett nyilatkozatában. Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára korábban azt mondta, hogy az elnök „frusztrált” Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és Putyinnal szemben.
Az oroszok álláspontja
A Kreml tanácsadója és az ország szuverén vagyonalapjának vezetője, Kirill Dmitrijev a hónap elején Washingtonba utazott tárgyalásra.
Az orosz állami média arról számolt be, hogy Peszkov szerint Moszkva és Washington kapcsolatai Trump alatt fejlődnek, de a Joe Biden kormányzása alatt a kapcsolatokban keletkezett károk megmaradtak.
A Biden-féle Fehér Ház élesen elítélte Oroszország 2022 februárjában végrehajtott teljes körű ukrajnai invázióját, és Kijev katonai segélyekkel való ellátása szempontjából a legfontosabb ország volt. A jelenlegi háború nagy részében megszakadt a kommunikáció Ukrajna számos támogatója és Oroszország között.
Milyen tűzszünetet intézne Trump?
Egy lehetséges tűzszüneti megállapodás részletei, amely mind az orosz, mind az ukrán követeléseket kielégítené, továbbra is homályosak.
Keith Kellogg, Trump oroszországi és ukrajnai megbízottja pénteken azt mondta, hogy nem javasolta Ukrajna felosztását, amikor a The Times című brit lapnak adott interjút. „Én egy, a tűzszünet utáni, Ukrajna szuverenitását támogató ellenállási erőről beszéltem” – írta Kellogg az X-en. „A felosztásról szóló vitákban egy szövetséges erő (amerikai csapatok nélküli felelősségi területeire vagy zónáira utaltam.”
A The Times beszámolója szerint Kellogg egy brit és francia csapatok által vezetett „biztosító erőt” javasolt a Dnyepertől nyugatra, ukrán erőkkel és egy demilitarizált zónával e NATO-erők és a keleti orosz csapatok között.
Európai segítség
Nagy-Britannia és Franciaország vezeti az úgynevezett „hajlandóak koalícióját”, az Ukrajnát támogató országok gyűjteményét, amely azon töpreng, hogy tűzszünet esetén hogyan nyújtsanak biztonsági garanciákat Ukrajna számára. A stratégia nagy része azonban az amerikai háttérintézkedésen múlik, amelyet Washington nem szívesen ad meg.
„Céljaink között szerepel Ukrajna biztosítása, támogatása és védelme annak biztosítása érdekében, hogy bármilyen békerendezés biztosítsa a jövőbeni orosz agresszió kockázatával szemben” – áll London és Párizs pénteken kiadott közös nyilatkozatában.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újabb fontos fejlesztés Kelet-Magyarorszégon: 543 milliárd forintból készült el a M44-es gyorsforgalmi teljes szakasza
Áprilistól csak előzetes regisztrációval léphetünk az Egyesült Királyságba: itt az első tapasztalatok
Sikorski lengyel külügyminiszter szerint az Orbán-kormány az ukrán civilek elleni bombázások alatt is védi Putyint
Kivonulhat a Revolut és a Wise Magyarországról
Forma-1 rajongók figyelem! F1 autók lepik el Budapest utcáit
Donald Trumpék az erotikus segédeszközök ellen is háborút indítottak