A testbeszéd elemzői azokat az apró jeleket is észreveszik, amiket a politikusok igyekeznek elrejteni. Mit gondol ezek alapján Trump Putyinról?
Mit árul el két magas rangú politikus testbeszéde arról, amit szavaikkal nem mondtak ki, sőt, nagyon is igyekeznek eltitkolni? Erre keresi a választ a Daily Star cikke.
Sokkal hosszabban tárgyaltak a tervezettnél
Donald Trump és Vlagyimir Putyin első hivatalos találkozása 2017-ben, a hamburgi G20 csúcstalálkozón történt. Bár eredetileg mindössze 30 percesre tervezték a megbeszélést, a két vezető több mint két órán át tárgyalt. A megbeszélés témái között szerepelt Ukrajna, Szíria, a kétoldalú kapcsolatok, a terrorizmus elleni harc és a kiberbiztonság is. De mit árult el róluk a testbeszédük, amikor először néztek egymás szemébe?
A találkozót követően több szakértő is elemezte a két vezető viselkedését. Közülük Dr. Lillian Glass, aki a kommunikáció és testbeszéd nemzetközileg elismert kutatója, úgy vélte, Trump egyértelműen domináns pozíciót vett fel. Az első kézfogás során, amelyről videó is készült, mindkét fél erőteljes kézszorítással élt, de az amerikai politikus kissé felülkerekedett. Dr. Glass szerint Putyin arcán érezhető volt a feszültség, amit az okozhatott, hogy nem ő irányította a helyzetet – ahogy azt általában megszokta.
Apró jelzésekkel élt Trump
Egy másik felvételen, amit a német kormány tett közzé, Trump láthatóan megfogja Putyin karját a kézfogás közben. Glass ezt erődemonstrációnak, de ugyanakkor pozitív gesztusnak nevezte, ami arra utalhat, hogy miközben Trump próbálta kifejezni közelségét, egyértelműen ő is akart maradni a vezető szerepben. Ez a mozdulat – bár látszólag baráti – inkább dominancia-jelzésként értelmezhető a szakértő szerint.
Patti Wood, egy másik testbeszéd-specialista is elemezte a jeleneteket. Ő egy különösen érdekes részletre hívta fel a figyelmet: Trump egyik kézfogása során bal kezét Putyin karja alá helyezte, majd háromszor finoman megpaskolta azt. Wood szerint ez a háromszori érintés nem véletlen. A nonverbális kommunikációban a hármas szám őszinte érzésekre utal, és a mozdulatsor együttese azt sugallhatta, hogy Trump részéről valódi támogatásról és szövetségi szándékról volt szó.
Wood továbbá megjegyezte Trump testtartását a nyilvános beszédek idején. A volt amerikai elnök hátradőlve, laza testtartással ült, amit a szakértő a férfiasság demonstrálásának jeleként értékelt. Ez a fajta attitűd inkább magabiztosságot, semmint tiszteletet vagy alárendeltséget tükrözött.
Mennyire hihetünk a jeleknek?
Összességében a szakértők egyetértenek abban, hogy az amerikai elnök igyekezett uralni a helyzetet, legalábbis a gesztusok szintjén. A testbeszédből nem feltétlenül derül ki a valós politikai szándék, de árulkodó jeleket ad arról, hogyan pozicionálták magukat egymáshoz képest ezek a vezetők.
Putyin visszafogottabb, de nem alárendelt testbeszéde azt sejteti, hogy nem hagyta figyelmen kívül Trump dominanciára való törekvését – ugyanakkor nem is konfrontálódott vele látványosan. A kölcsönös gesztusok egyfajta óvatos közeledést, ugyanakkor erőviszonyokkal terhelt kapcsolatot tükröznek, ami hosszú távon is jellemző volt a Trump-Putyin viszonyra.
Ahogy a testbeszéd-szakértők is hangsúlyozzák: néha nem az számít, mit mondanak, hanem az, hogyan mondják. Nos, vajon ezek a legtöbbünk által által valószínűleg észre sem vett jelek valóban árulkodnak valamiről, vagy egyszerű belemagyarázás az egész?
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legrémisztőbb elhagyatott vidámparkjai: rozsdás körhinták és mindent ellepő növényzet
A Tejútrendszer közepében a kutatók egy „kozmikus húsdarálót” találtak
Budapest “legütősebb”, legrégebbi szakrális hagyatékai. Mennyit ismersz közülük?
Sokk a csillagászatban: váratlanul megsemmisülhet a szomszéd galaxis
Újabb fontos fejlesztés Kelet-Magyarországon: 543 milliárd forintból készült el a M44-es gyorsforgalmi teljes szakasza
Áprilistól csak előzetes regisztrációval léphetünk az Egyesült Királyságba: itt az első tapasztalatok